Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Aktualności

Jeżeli interesuje Państwa tematyka pszczelarstwa, to jesteście w odpowiednim miejscu! W tym dziale umieszczane są bieżące informacje z życia naszej pasieki. Jesteśmy szczęśliwi mogąc przedstawiać Państwu chociaż cząstkę naszej codziennej pracy. Mamy to szczęście, że możemy zajmować się tym, co naprawdę kochamy. Z pszczelarstwem jesteśmy związani od najmłodszych lat, dlatego dzisiaj jesteśmy w stanie zaoferować Państwu najwyższej jakości miody pszczele oraz inne produkty prosto z ula. Nie czekajcie i sprawdźcie sami, dlaczego warto wybrać nas i nasze produkty!

Miód na serce - naturalne wsparcie dla naszego serca

0
Miód na serce - naturalne wsparcie dla naszego serca

Miód na serce jest naturalnym środkiem, który może być stosowany jako dodatkowa forma wsparcia dla naszego zdrowia. W tym artykule omówimy, jaki miód na serce wybrać, aby wspomagać nasz układ krwionośny oraz jaki miód na nadciśnienie będzie najodpowiedniejszy. Rozwiejemy również obawy czy miód podnosi ciśnienie tętnicze krwi.

Stosuj miód na serce i układ krążenia

Serce jest jednym z najważniejszych narządów w naszym ciele i jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiele czynników wpływa na stan naszego serca, w tym nasza dieta i styl życia. Na szczęście istnieją naturalne produkty, takie jak miód, które mogą wspierać nasze serce i poprawiać jego funkcjonowanie.

Dobroczynny wpływ miodu na serce i układ krążenia znany jest już od bardzo dawna. Dzięki dużej zawartości cukrów prostych glukozy i fruktozy, miód jest produktem bardzo łatwo przyswajalnym przez organizm. Zwłaszcza glukoza zawarta w miodzie jest doskonałą odżywką dla mięśnia sercowego. Glukoza jest bardzo szybko wchłaniana do krwioobiegu już przez błonę śluzową jamy ustnej i żołądka. Nie musi być ona trawiona w przewodzie pokarmowym i w krótkim czasie od spożycia miodu, ten cukier prosty zostaje wykorzystany przez twoje serce (1). Spożycie 100 g miodu dostarcza sercu aż 325 kcal energii, dzięki czemu ten najważniejszy mięsień w twoim ciele, jest wstanie podołać tak ogromnemu wysiłkowi.

Zawarta w naturalnym miodzie pszczelim acetylocholina wzmacnia skurcz mięśnia sercowego i poprawia jego wydolność. Do prawidłowej pracy serca przyczynia się również zawarty w miodzie potas. Miód powoduje również obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, rozszerzenie naczyń wieńcowych i prowadzi do zahamowania procesu miażdżycowego. Przyjmowanie doustne miodu prowadzi również do obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy (2, 3, 4, 5). Wszystko to zmierza do zmniejszenia obciążenia twojego serca i poprawy jego pracy. Jaki miód na serce powinieneś stosować? Przede wszystkim wybieraj odmiany miodu, które zawierają szczególnie dużo acetylocholiny, potasu i kwercetyny oraz tych bogatych w glukozę i flawonoidy roślinne niezbędne do prawidłowego odżywienia serca (6).

[npProducts ids="31,37,41" wrapper="net_products2" view="grid" alt="jaki miód na serce - naturalne metody wzmacniania serca" name="Nasze Pszczoły Wiedzą Co Dobre Na Serce - Przeglądnij i Kup!" content="products" elements="image,price,name,producer,preview"]

Jaki miód na serce powinieneś wybrać?

Nie wszystkie rodzaje miodów są sobie równe i niektóre z nich są bardziej korzystne dla naszego serca niż inne. Szczególnie polecany miód na serce to miód gryczany, rzepakowy, spadziowy i nektarowo-spadziowy oraz wielokwiatowy. Są one szczególnie bogate w substancje korzystnie wpływające na układ sercowo-naczyniowy, takie jak kwercetyna i antocyjany, które regulują krzepliwość krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Te rodzaje miodów są również bogate w składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały, które wzmacniają nasz układ krwionośny i wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego serca.

Oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju miodu na serce, ważne jest również, aby upewnić się, że wybieramy miód naturalny i nieprzetworzony. Dlatego najlepiej wybierać miód prosto z pasieki, który nie jest przetwarzany przemysłowo w dużych rozlewniach miodu i zawiera wszystkie naturalne składniki, które są korzystne dla naszego serca. Więcej o tym dlaczego miód bezpośrednio z polskiej pasieki jest najlepszy, przeczytasz w naszym poprzednim artykule: Naturalne miody z pasieki w Polsce są zdrowsze.

Miód gryczany na serce

Jaki miód na nadciśnienie będzie najlepszy?

Wiele osób zastanawia się, czy miód obniża ciśnienie krwi i czy może je normalizować. W rzeczywistości istnieją pewne dowody na to, że miód może faktycznie mieć korzystny wpływ na ciśnienie krwi. Niektóre badania kliniczne próbowały odpowiedzieć na pytanie czy miód obniża ciśnienie tętnicze krwi. Badania te sugerują bardzo korzystny wpływ miodu na nadciśnienie. Wykazano, że osoby, które codziennie spożywały miód, miały niższe ciśnienie krwi w porównaniu z tymi, którzy nie spożywali miodu. (1)

Miód zawiera takie składniki jak polifenole i kwasy organiczne, które mogą mieć działanie przeciwzapalne i przeciwnadciśnieniowe. Polifenole są znane z tego, że pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, co może przyczyniać się do korzystnego wpływu miodu na nadciśnienie. Niektóre osoby obawiają się czy miód podnosi ciśnienie krwi. Badania kliniczne wykazują, że miód nie jest bezpośrednio związany z podnoszeniem ciśnienia krwi. Zamiast tego, miód jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego serca i układu krwionośnego. Racjonalne stosowanie miodu nie niesie ze sobą ryzyka nieprawidłowego wzrostu ciśnienia.

A jaki miód na nadciśnienie będzie najbardziej odpowiedni? Jeśli chcesz wybrać odpowiedni miód na nadciśnienie, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim, należy wybierać nieprzetworzony miód prosto z pasieki, który jest pełen naturalnych składników odżywczych i witamin. Niektóre rodzaje miodów, takie jak rzepakowy i gryczany, są szczególnie polecane dla osób cierpiących na nadciśnienie, ponieważ zawierają wysokie stężenie składników odżywczych, które wspierają zdrowe funkcjonowanie naszego serca i układu krwionośnego.

Miód rzepakowy zawiera acetylocholinę, magnez i potas normalizujące ciśnienie krwi. Miód gryczany jest natomiast bogaty w kwercetynę i antocyjany, które działają przeciwzapalnie na naczynia krwionośne i zwiększają elastyczność ich ścian. Jaki miód na nadciśnienie powinieneś wybrać? Jeśli lubisz miody delikatne, o łagodnym smaku, a na dodatek lubisz gdy miód ma miękką, kremową konsystencję, wybierz miód rzepakowy. Jeśli natomiast wolisz miody o mocnym aromacie wybierz miód gryczany. 

Miód a leki przeciwzakrzepowe - co mówią badania?

Miód jest naturalnym produktem, który od wieków jest stosowany jako środek leczniczy. Jego właściwości prozdrowotne są potwierdzone przez wiele badań naukowych, w tym jego działanie przeciwzakrzepowe. Natomiast powstaje pytanie: miód a leki przeciwzakrzepowe - jak ze sobą współdziałają? W połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi, miód może być jeszcze bardziej skuteczny w zapobieganiu powstawania zakrzepów krwi. Co więcej, okazuje się, że miód na serce może wpływać korzystnie również w ten sposób, że redukuje skutki uboczne leków stosowanych w chorobach serca m.in. glikozydów nasercowych (7).

Leki przeciwzakrzepowe są stosowane w celu zapobiegania tworzenia się zakrzepów krwi, które mogą być groźne dla naszego zdrowia i prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zator czy udar mózgu. Miód, ze względu na swoje właściwości przeciwzakrzepowe, może wspomagać działanie tych leków. Korzystne działanie synergistyczne pomiędzy miodem a lekami przeciwzakrzepowymi, przypisuje się substancjom zawartym w miodzie, takim jak kwercetyna i antocyjany, które wpływają na krzepliwość krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów.

Dodanie miodu do diety, w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi, może być bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Miód jest naturalnym i zdrowym zamiennikiem dla sztucznych słodzików, a jego regularne spożywanie może wzmacniać nasz układ krwionośny i wspierać jego prawidłowe funkcjonowanie. Wniosek jest jeden: regularnie spożywaj naturalny miód a leki przeciwzakrzepowe stosuj według zaleceń lekarza. Takie połączenie jest skuteczne w zapobieganiu powstawania zakrzepów krwi.

Terapeuci na podstawie badań i obserwacji klinicznych polecają:

 • W miażdżycy tętnic przyjmuj codziennie małe ilości miodu rzędu 25-50 g (około 1 łyżka stołowa) w połączeniu z sokiem z cytryny lub grejpfruta w stosunku 1:1. Dodatkowo raz w tygodniu przyjmuj 1-5 dawek probiotyku z Lactobacillus lub Bifidobacterium. Jednocześnie ogranicz w codziennej diecie spożywanie mięsa, produktów mlecznych a także produktów mącznych i kasz na bazie pszenicy. W ich miejsce spożywaj więcej warzyw i owoców. Takie postępowanie przyczynia się do oczyszczenia tętnic ze złogów miażdżycowych (Czepurnoj 2000) (8).
 • We wczesnych etapach rozwoju miażdżycy stosuj mieszankę sporządzoną z równych części ziół: liści pokrzywy zwyczajnej, liści poziomki zwyczajnej, liści melisy lekarskiej, rozdrobnionych owoców głogu dwuszyjkowego i korzenia mniszka lekarskiego. Mieszankę ziołową w ilości 20 g zalej 1 litrem wrzącej wody i gotuj przez 3-5 minut. Następnie napar pozostaw pod przykryciem na 1 godzinę. Napar przyjmuj po pół szklanki 3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem. Kuracja powinna trwać 4-6 tygodni. Każdorazowo napar przed wypiciem wzbogać łyżką stołową miodu. Kuracja obejmuje 2-3 takie cykle w ciągu całego roku (Pieresadin i wsp. 2002) (9).
 • Przy osłabieniu mięśnia sercowego rozpuść łyżkę miodu w szklance naparu z owocu głogu lub dzikiej róży i pij 3 razy dziennie przez 6 tygodni.
 • Dla wzmocnienia serca możesz zastosować również inny przepis. Zalej łyżkę owoców głogu szklanką wrzątku i gotuj przez 5 minut. Następnie do gorącego odwaru dodaj łyżeczkę kwiatów rumianku i zaparz pod przykryciem przez 10 minut. Po ochłodzeniu i przecedzeniu odwaru dodaj do niego łyżkę miodu. Tak przygotowany napój pij dwa razy dziennie po 1 szklance. W zapaleniu mięśnia sercowego stosuj następującą mieszankę ziołową. W równych ilościach połącz owoc jarzębiny, owoc dzikiej róży, kwiatostan głogu, ziele krwawnika, ziele serdecznika, kwiat tarniny, korzeń lubczyka, liść melisy i ziele nostrzyka. Sporządź napar z 1 łyżki mieszanki ziołowej. Do 1 szklanki naparu dodaj łyżeczkę miodu i pij rano i wieczorem przed posiłkami (Pucek 2007) (10).

 

Bibliografia:

 1. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Działanie miodu na serce i układ krążenia. Postępy Fitoterapii 3/2008, s. 176-184.
 2.  Al-Waili N.S. Intravenous and intrapulmonary administration of honey solution to healthy sheep: effects on blood, renal and liver function tests, bone morrow function, lipid profile, and carbon tetrachloride-induced liver injury. J Med Food 2003; 6:231-47.
 3. Al-Waili NS. Effect of honey on blood cholesterol, HDL, LDL, triglyceride and C-reactive protein. FASEB J 2003; 17(Supl.):A340.
 4. Al-Waili NS. Natural honey lowers plasma glucose, C-reactive protein, homocysteine, and blood lipids in healthy, diabetic, and hyperlipidemic subjects: comparison with dextrose and sucrose. J Med Food 2004; 7:100-7.
 5. Yaghoobi N, Al-Waili N, Ghayour-Mobarhan M i wsp. Natural honey and cardiovascular risk factors; effects on blood glucose, cholesterol, triacylglycerole, CRP, and body weight compared with sucrose. Sci World J 2008; 8:463-469.
 6. Frank R. Miód. Odżywia, leczy, pielęgnuje. Wyd. RM, Warszawa 2008.
 7. Kandil A, El-Banby MA, Gamil WM. Protective properties of floral and nonfloral honeys against digoxin overdose toxicity. J Drug Res Egypt 1987; 17:247-52.
 8. Czepurnoj IP. Mied i serdeczno-sosudnistyje zabolewania. Pczełowostwo 2000; Nr 3:54-6.
 9. Pieresadin NA, Djaszczenko TW, Birjukowa JK. Wasze zdrowje - w waszych rukach. Pczełowodstwo 2002; Nr 4:61-2.
 10. Pucek R. Leczenie miodem. Wyd. Baobab, Warszawa 2007.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl