Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Aktualności

Jeżeli interesuje Państwa tematyka pszczelarstwa, to jesteście w odpowiednim miejscu! W tym dziale umieszczane są bieżące informacje z życia naszej pasieki. Jesteśmy szczęśliwi mogąc przedstawiać Państwu chociaż cząstkę naszej codziennej pracy. Mamy to szczęście, że możemy zajmować się tym, co naprawdę kochamy. Z pszczelarstwem jesteśmy związani od najmłodszych lat, dlatego dzisiaj jesteśmy w stanie zaoferować Państwu najwyższej jakości miody pszczele oraz inne produkty prosto z ula. Nie czekajcie i sprawdźcie sami, dlaczego warto wybrać nas i nasze produkty!

Nowe przepisy dotyczące oznakowania pochodzenia miodu

0
Nowe przepisy dotyczące oznakowania pochodzenia miodu

Obowiązujące od 18 kwietnia 2024 roku zmiany w przepisach normujących oznakowanie miodu wprowadzają nowe wymogi dotyczące informacji o kraju pochodzenia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmiany te mają na celu poprawę identyfikacji miodów na rynku oraz zapewnienie konsumentom pełnej informacji o pochodzeniu produktu.

Dotychczasowe przepisy

Dotychczasowe przepisy dotyczące oznakowania miodu umożliwiały umieszczenie ogólnych informacji na etykiecie, takich jak "mieszanka miodów pochodzących z UE", "mieszanka miodów niepochodzących z UE" lub "mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE". Jednak od 18 kwietnia 2024 roku te informacje nie będą już możliwe do stosowania na miodach produkowanych w Polsce.

Nowe wymogi dotyczące oznakowania miodu

Zmienione przepisy wymagają teraz podania nazwy państwa pochodzenia, w którym miód został zebrany. Jeśli miód pochodzi z więcej niż jednego państwa, konieczne jest podanie nazw tych państw. Celem wprowadzenia tych zmian jest zapewnienie pełnej informacji konsumentom o pochodzeniu miodu.

Uzasadnienie zmian

Zgodnie z informacją wskazaną w uzasadnieniu do wprowadzonych zmian, celem nowelizacji rozporządzenia jest poprawa identyfikacji miodów na rynku w zakresie państwa pochodzenia. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniło wnioski pszczelarzy, którzy zwracali się z postulatami wprowadzenia skutecznych działań informacyjnych dotyczących pochodzenia miodu.

Okres przejściowy

Rozporządzenie przewiduje okres przejściowy, który umożliwia pozostawanie w obrocie miodu oznakowanego zgodnie z dotychczasowymi przepisami do wyczerpania zapasów. Okres ten nie może jednak przekroczyć 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowego rozporządzenia.

Pełny tekst rozporządzenia

Pełny tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi można znaleźć na stronie dziennikustaw.gov.pl.

Podsumowanie

Nowe przepisy dotyczące oznakowania miodu wprowadzają zmiany w sposobie informowania o pochodzeniu miodów na etykietach. Od 18 kwietnia 2024 roku konieczne będzie podawanie nazwy państwa pochodzenia, a w przypadku miodów pochodzących z kilku państw - nazw tych państw. Celem tych zmian jest zapewnienie pełnej informacji konsumentom oraz poprawa identyfikacji miodów na rynku. Przepisy przewidują także okres przejściowy, w którym możliwe będzie pozostawanie w obrocie miodu oznakowanego zgodnie z dotychczasowymi przepisami.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl