Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Aktualności

Jeżeli interesuje Państwa tematyka pszczelarstwa, to jesteście w odpowiednim miejscu! W tym dziale umieszczane są bieżące informacje z życia naszej pasieki. Jesteśmy szczęśliwi mogąc przedstawiać Państwu chociaż cząstkę naszej codziennej pracy. Mamy to szczęście, że możemy zajmować się tym, co naprawdę kochamy. Z pszczelarstwem jesteśmy związani od najmłodszych lat, dlatego dzisiaj jesteśmy w stanie zaoferować Państwu najwyższej jakości miody pszczele oraz inne produkty prosto z ula. Nie czekajcie i sprawdźcie sami, dlaczego warto wybrać nas i nasze produkty!

Pyłek kwiatowy na miażdżycę i nadciśnienie tętnicze

0
Pyłek kwiatowy na miażdżycę i nadciśnienie tętnicze

Pyłek kwiatowy, uważany za superfood, odgrywa ważną rolę w zdrowiu serca i układu krążenia. Wielu lekarzy przeprowadziło badania nad wpływem pyłku kwiatowego na różne schorzenia, takie jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. W tym artykule omówimy wyniki tych badań i dowiemy się, czy pyłek kwiatowy może pomóc w oczyszczaniu naczyń krwionośnych i regulacji ciśnienia krwi.

Pyłek pszczeli a miażdżyca

Badania przeprowadzone przez zespół lekarzy (1) sugerują, że pyłek kwiatowy może mieć pozytywny wpływ na przemianę lipidową u pacjentów z miażdżycą. W badaniu wzięło udział 53 pacjentów w wieku 30-59 lat, którzy cierpieli jednocześnie na miażdżycę tętnic, nadciśnienie tętnicze oraz chorobę niedokrwienną serca. Przez miesiąc pacjentom podawano 2 łyżki (około 30 g) preparatu zawierającego 20% pyłku kwiatowego rozprowadzonego w miodzie. Po miesiącu przerwano leczenie na trzy miesiące, a następnie ponownie podawano preparat przez kolejny miesiąc. W trakcie leczenia pacjenci nie przyjmowali żadnych leków, a ich dieta była normalna. W wyniku terapii, lekarze stwierdzili u pacjentów obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego o 23,7%. U chorych obniżył się również o 43,5% współczynnik zmian miażdżycowych

[npProducts ids="40,44,63" wrapper="net_products2" view="grid" alt="pyłek pszczeli na miażdżycę i nadciśnienie" name="Nasze Pszczoły Wiedzą Co Dobre Na Układ Krążenia - Przeglądnij i Kup!" content="products" elements="image,price,name,producer,preview"]

Pyłek kwiatowy a nadciśnienie

Czy pyłek pszczeli obniża ciśnienie tętnicze krwi? Według badań przeprowadzonych przez zespół polskich lekarzy (2), pyłek kwiatowy może być skutecznym narzędziem w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Lekarze ci zalecają stosowanie mieszaniny pyłku kwiatowego i miodu w stosunku 1:1. Preparat ten powinien być przyjmowany w ilości 1 łyżeczki, 30 minut przed posiłkami, trzy razy dziennie. Terapia powinna trwać od 4 do 6 tygodni, a po 10-dniowej przerwie może być powtórzona.

Pyłek kwiatowy a niedociśnienie tętnicze

Ci sami lekarze sugerują, że pyłek kwiatowy może być również skuteczny w leczeniu niedociśnienia tętniczego (2). Zalecają oni przyjmowanie pół łyżeczki dobrze rozdrobnionego pyłku kwiatowego trzy razy dziennie, przed posiłkami. Równocześnie zalecają picie naparu z mieszanki ziołowej, która zawiera owoce dzikiej róży, liście babki zwyczajnej, liście brzozy brodawkowatej, liście mięty pieprzowej, kwiatostany ukwapu dwupiennego, ziele rdestu ptasiego, ziele wielosiłu błękitnego i ziele bagna zwyczajnego. 2 łyżki stołowe mieszanki stołowej zaparza się w 0,5 litra wody. Napar powinien być przyjmowany po pół szklanki trzy razy dziennie.

pyłek pszczeli na serce - pyłek kwiatowy z polskiej pasieki

Czy pyłek kwiatowy oczyszcza żyły?

Badania sugerują, że pyłek kwiatowy może mieć również pozytywny wpływ na oczyszczanie naczyń krwionośnych. Pyłek kwiatowy jest niezwykle bogatym źródłem substancji bioaktywnych takich jak kwercetyna czy rutozyd (3, 4). Flawonoidy te mogą pomóc w ochronie naczyń krwionośnych przed powstawaniem blaszek miażdżycowych, które mogą prowadzić do miażdżycy tętnic. Ponadto, pyłek kwiatowy może działać jako przeciwutleniacz, neutralizując szkodliwe wolne rodniki i chroniąc naczynia krwionośne przed uszkodzeniami.

Pyłek kwiatowy a regulacja ciśnienia krwi

Często pojawia się pytanie czy pyłek kwiatowy podnosi ciśnienie? Wiele badań sugeruje, że pyłek kwiatowy może mieć korzystny wpływ na regulację ciśnienia krwi (5). Dzięki swoim właściwościom rozszerzającym naczynia krwionośne, pyłek kwiatowy może pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia. Natomiast dzięki wzmocnieniu mięśnia sercowego i zwiększeniu elastyczności naczyń krwionośnych, pyłek pszczeli pomaga poprawić samopoczucie u osób z nieprawidłowo obniżonym ciśnieniem krwi. Ponadto, zawarte w pyłku kwiatowym składniki mogą zarówno wspomagać pracę serca, jak i poprawiać krążenie krwi w całym organizmie (6).

Podsumowanie

Pyłek kwiatowy może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia. Badania sugerują, że może pomagać w oczyszczaniu naczyń krwionośnych i regulacji ciśnienia krwi. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii związanej z pyłkiem kwiatowym zaleca się skonsultowanie jej z lekarzem. Ważne jest również, aby pamiętać, że pyłek kwiatowy nie jest cudownym lekiem i nie zastąpi zdrowego stylu życia i regularnych kontroli lekarskich.

Więcej o wpływie pyłku kwiatowego na zdrowie serca i układu krążenia dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu pod tytułem: „Pyłek kwiatowy na serce: Naturalne wzmocnienie mięśnia sercowego”.

Bibliografia:

  1. Czuchrienko N., Zacharcewa L., Bogackaja J. i wsp. Primienienie miedo-pylcowoj smiesi dlja leczenia bolnych aterosklerozom. [In:] Czerkasowa Al i wsp. (eds.). Apiterapia i pczełowodstwo. Wyd Alna Litera, Wilnjus 1993; 190-4.
  2. Tichonow A., Sodzawiczny K., Tichonowa S. i wsp. Pyłek kwiatowy – obnóże pszczele w farmacji i medycynie. Teoria, technologia, zastosowanie lecznicze. Wyd Apipol-Farma, Kraków 2008.
  3. Feás X., PilarVázquez-Tato M., Estevinho L. i wsp. Organic bee pollen: botanical origin, nutritional value, bioactive compounds, antioxidant activity and microbiological quality. Molecules 2012; 17:8359-77.
  4. Rzepecka-Stojko A., Stec M., Kurzeja E. i wsp. The effect of storage of bee pollen extracts on polyphenol content. Pol J Environ Stud 2012; 21(4):1007-11.
  5. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E. Możliwości stosowania pyłku kwiatowego w chorobach serca i naczyń krwionośnych.Postępy Fitoterapii 2016; 17(4):315-319.
  6. Rzepecka-Stojko A., Kabała-Dzik A., Kubina R. i wsp. Protective effect of polyphenol-rich extract from bee pollen in a high-fat diet. Molecules 2018;23:805.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl