Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Aktualności

Jeżeli interesuje Państwa tematyka pszczelarstwa, to jesteście w odpowiednim miejscu! W tym dziale umieszczane są bieżące informacje z życia naszej pasieki. Jesteśmy szczęśliwi mogąc przedstawiać Państwu chociaż cząstkę naszej codziennej pracy. Mamy to szczęście, że możemy zajmować się tym, co naprawdę kochamy. Z pszczelarstwem jesteśmy związani od najmłodszych lat, dlatego dzisiaj jesteśmy w stanie zaoferować Państwu najwyższej jakości miody pszczele oraz inne produkty prosto z ula. Nie czekajcie i sprawdźcie sami, dlaczego warto wybrać nas i nasze produkty!

Pyłek Pszczeli Wzmacnia Serce: Pyłek Kwiatowy a Choroba Niedokrwienna Serca

0
Pyłek Pszczeli Wzmacnia Serce: Pyłek Kwiatowy a Choroba Niedokrwienna Serca

Czy wiesz, że pyłek pszczeli może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca? Badania sugerują, że pyłek pszczeli może być skutecznym narzędziem w leczeniu chorób niedokrwiennych serca, w tym choroby wieńcowej (1). W tym artykule dowiesz się więcej na temat wpływu pyłku pszczelego na serce, opinii lekarzy na ten temat oraz jak prawidłowo spożywać pyłek pszczeli w celu poprawy zdrowia serca.

Pyłek pszczeli a choroba niedokrwienna serca

Badania przeprowadzone przez zespół badaczy (2) wykazały, że pyłek kwiatowy połączony z miodem, może przynieść korzyści osobom z chorobą niedokrwienną serca. W badaniu wzięło udział 53 osoby w wieku 30-59 lat, które otrzymywały raz dziennie na czczo 2 łyżki stołowe (około 30 g) mieszaniny pyłkowo-miodowej. Mieszanina ta była przygotowywana w proporcji 1 części pyłku kwiatowego i 5 części miodu. Po trzydziestu dniach podawania mieszaniny robiono jednomiesięczną przerwę i powtarzano kurację. Chorym nie podawano w tym czasie żadnych leków. U leczonych pacjentów stwierdzono znaczącą poprawę parametrów elektrokardiograficznych lewej komory serca oraz zdolności skurczowej mięśnia sercowego. Lekarze zaobserwowali również zmniejszenie objętości krwi w lewej komorze serca oraz zwiększenie o tolerancji na wysiłek fizyczny. Ponadto, pacjenci zgłaszali zmniejszenie intensywności bólów w okolicy serca, bólów głowy oraz normalizację ciśnienia tętniczego krwi.

[npProducts ids="40,44,63" wrapper="net_products2" view="grid" alt="pyłek pszczeli a choroba niedokrwienna serca - w jakiej formie stosować pyłek" name="Nasze Pszczoły Wiedzą Co Dobre Na Serce - Przeglądnij i Kup!" content="products" elements="image,price,name,producer,preview"]

Opinie lekarzy na temat wpływu pyłku pszczelego na serce

Warto zauważyć, że pyłek pszczeli zdobył uznanie wśród lekarzy. Profesor Czarnecki, jeden z wybitnych ekspertów w dziedzinie medycyny i apiterapii, uważa pyłek pszczeli zbierany przez pszczoły za regulator metaboliczny, który może przywrócić ważne dla mięśnia sercowego procesy w warunkach niedokrwienia (3). Pyłek pszczeli może wspomagać syntezę ATP (źródła energii dla mięśnia sercowego), regulować glikolizę oraz hamować utlenianie kwasów tłuszczowych. Dlatego też profesor Czarnecki uważa, że pyłek pszczeli może być skutecznym narzędziem zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu niedokrwiennej choroby serca.

Prawidłowe spożywanie pyłku pszczelego w chorobach serca

Aby móc czerpać korzyści z pyłku pszczelego dla serca, ważne jest, aby spożywać go w odpowiedni sposób. Istnieje kilka zaleceń dotyczących prawidłowego spożywania pyłku pszczelego przedstawionych przez profesora Czarneckiego (3):

  1. Dawka pyłku pszczelego: W przypadku choroby niedokrwiennej serca zaleca się spożywanie 20-45 g pyłku pszczelego dziennie. Można go przyjmować jednorazowo lub podzielić na 2-3 dawki i spożywać 15-30 minut przed posiłkami.
  2. Przerwy w terapii: Zgodnie z badaniami, ciągłe stosowanie pyłku pszczelego przez okres 3-6 miesięcy jest zalecane. Następnie można zrobić 1-2-miesięczną przerwę przed kontynuacją terapii.
  3. Połączenie z lekami: Pyłek pszczeli można skutecznie łączyć z lekami kardiologicznymi. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.

Jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób przygotować do spożycia pyłek pszczeli aby był on dobrze przyswajalny, przeczytaj mój wcześniejszy artykuł pod tytułem: „Pyłek kwiatowy – superfood prosto z ula”.

miód z pyłkiem kwiatowym w chorobie niedokrwiennej serca

Pyłek pszczeli a choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa jest jednym z poważnych schorzeń serca, które może prowadzić do zawału serca. Badania przeprowadzone przez kolejny zespół lekarzy (4) sugerują, że pyłek pszczeli może przynieść korzyści osobom z chorobą wieńcową. W badaniu wzięło udział 20 chorych ze stabilną formą choroby wieńcowej serca I-III stopnia, u których stosowano pyłek kwiatowy przez 2 tygodnie. Wyniki porównano z grupą kontrolną pacjentów leczonych tradycyjną farmakologią. U chorych stosujących pyłek pszczeli stwierdzono znaczącą poprawę ogólnego stanu zdrowia, zmniejszenie zapotrzebowania na nitroglicerynę oraz zwiększenie wytrzymałości na wysiłek fizyczny. Ponadto, lekarze stwierdzili poprawę minutowej pojemności serca, pracy lewej komory serca oraz zmniejszenie oporu naczyń krwionośnych.

Mieszanka ziołowa z pyłkiem pszczelim w niedokrwiennej chorobie serca

Zespół polskich lekarzy, z bardzo dobrym skutkiem zastosował napar z mieszanki ziołowej w połączeniu z pyłkiem pszczelim, podczas leczenia niedokrwiennej choroby serca (5). Mieszanka ziołowa składała się z owoców głogu dwuszyjkowego, kwiatów nagietka lekarskiego, liści mięty pieprzowej, ziela przetacznika leśnego, ziela szałwii lekarskiej, ziela jemioły pospolitej, ziela nostrzyka żółtego, liści poziomki pospolitej oraz ziela bylicy pospolitej. Napar przyjmowano po pół szklanki 3 razy dziennie, między posiłkami, podczas gdy pyłek pszczeli spożywano po 1 łyżeczce do herbaty 2-3 razy dziennie na 30 minut przed posiłkami. Terapia trwała 4 tygodnie, po czym następowała dwutygodniowa przerwa przed ewentualnym powtórzeniem terapii.

pyłek kwiatowy wzmacnia serce

Podsumowanie

Pyłek pszczeli może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca, zwłaszcza w przypadku chorób niedokrwiennych serca, takich jak choroba wieńcowa czy dusznica bolesna. Badania sugerują, że pyłek pszczeli może poprawić parametry elektrokardiograficzne lewej komory serca oraz zdolność skurczową mięśnia sercowego. Również opinie lekarzy potwierdzają korzystne działanie pyłku pszczelego na serce. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Spożywanie pyłku pszczelego zgodnie z zaleceniami, takimi jak odpowiednia dawka i przerwy w terapii, może przynieść korzyści dla zdrowia serca.

Bibliografia:

  1. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E. Możliwości stosowania pyłku kwiatowego w chorobach serca i naczyń krwionośnych. Postępy Fitoterapii 2016; 17(4): 315-319.
  2. Czuchrienko N., Zacharcewa L., Bogackaja J. i wsp. Primienienie miedo-pylcowoj smiesi dlja leczenia bolnych aterosklerozom. [In:] Czerkaowa A. i wsp. (eds.). Apiterapia i pczełowodstwo. Wyd Alna Litera, Wilnjus 1993; 190-4.
  3. Czarnecki R. Pszczeli pyłek kwiatowy w apiterapii. Wyd R Czarnecki, Kraków 2012.
  4. Wójcicki J., Kośmider K., Samochowiec L. i wsp. Clinical evaluation of Cernilton as lipidlowering agent. Herba Pol 1983; 29:55-63.
  5. Tichonow A., Sodzawiczny K., Tichonowa S. i wsp. Pyłek kwiatowy – obnóże pszczele w farmacji i medycynie. Teoria, technologia, zastosowanie lecznicze. Wyd Apipol-Farma, Kraków 2008.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl