Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Aktualności

Jeżeli interesuje Państwa tematyka pszczelarstwa, to jesteście w odpowiednim miejscu! W tym dziale umieszczane są bieżące informacje z życia naszej pasieki. Jesteśmy szczęśliwi mogąc przedstawiać Państwu chociaż cząstkę naszej codziennej pracy. Mamy to szczęście, że możemy zajmować się tym, co naprawdę kochamy. Z pszczelarstwem jesteśmy związani od najmłodszych lat, dlatego dzisiaj jesteśmy w stanie zaoferować Państwu najwyższej jakości miody pszczele oraz inne produkty prosto z ula. Nie czekajcie i sprawdźcie sami, dlaczego warto wybrać nas i nasze produkty!

Propolis na Alzheimera: jak propolis może opóźnić starzenie się mózgu

0
Propolis na Alzheimera: jak propolis może opóźnić starzenie się mózgu

Co to jest propolis i jakie ma korzyści?

Propolis, zwany również "kitem pszczelim", jest naturalnym produktem pszczelim o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Jest to substancja woskowa, którą pszczoły zbierają z pąków drzewnych i wykorzystują do dezynfekcji wnętrza ula. Propolis ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe (1). Jednak mało kto wie, że propolis może również odgrywać ważną rolę w opóźnianiu procesu starzenia się mózgu w przypadku choroby Alzheimera.

Zrozumienie choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera to postępująca neurologiczna choroba, która prowadzi do stopniowej utraty funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie i orientacja przestrzenna. Jest to najczęstsza forma demencji, dotykająca głównie osoby starsze. Choroba Alzheimera jest spowodowana gromadzeniem się patologicznych białek, zwanych beta-amyloidem i tau, w mózgu. To powoduje uszkodzenie komórek nerwowych i przerwanie komunikacji między nimi (2-4).

[npProducts ids="62,44,40" wrapper="net_products2" view="grid" alt="propolis - naturalne metody na chorobę alzheimera" name="Nasze Pszczoły Wiedzą Co Dobre - Przeglądnij i Kup!" content="products" elements="image,price,name,producer,preview"]

Rola propolisu w opóźnianiu starzenia się mózgu

Propolis zawiera wiele związków biologicznie aktywnych, które mogą pomóc w ochronie i regeneracji mózgu. Jednym z głównych składników propolisu jest pinocembryna (5), która wykazuje silne właściwości przeciwutleniające. Badania wykazały, że pinocembryna może chronić neurony przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, które są jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się mózgu (6, 7).

Aktywny związek w propolisie - pinocembryna

Pinocembryna jest flawonoidem roślinnym, który występuje naturalnie w propolisie. Jest to silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki i chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi (1). Dodatkowo, pinocembryna ma właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe, co może mieć korzystny wpływ na zdrowie mózgu.

Badania wykazały, że szczególnie dużo pinocembryny zawierały próbki propolisu pochodzącego z Polski (5) i zbierane głównie z pączków topoli czarnej. Próbki propolisu pochodzącego z innych rejonów świata wykazywały śladowe ilości pinocembryny lub nie zawierały jej wcale (8).

Badania nad propolisem w leczeniu choroby Alzheimera

Badania laboratoryjne i kliniczne wykazały, że propolis może mieć pozytywny wpływ na zaburzenia poznawcze związane z chorobą Alzheimera. Jedno z badań przeprowadzonych na myszach wykazało, że ekstrakt propolisu poprawił pamięć przestrzenną i zmniejszył gromadzenie się beta-amyloidu w mózgu (4, 6). Inne badania przeprowadzone nad hodowlami komórkowymi ludzkich neuronów sugerują, że propolis może również hamować aktywność enzymów zaangażowanych w tworzenie i odkładanie się beta-amyloidu (9).

Jak propolis opóźnia postęp choroby Alzheimera?

Mechanizm, przez który propolis opóźnia postęp choroby Alzheimera, nie jest w pełni poznany. Jednak istnieje kilka teorii na ten temat. Jedna z nich sugeruje, że pinocembryna w propolisie może hamować aktywność enzymów beta-sekretazy, które są odpowiedzialne za powstawanie beta-amyloidu (4). Inną teorią jest to, że pinocembryna może wpływać na procesy zapalne w mózgu, zmniejszając produkcję cytokin prozapalnych i hamując aktywność komórek odpowiedzialnych za stan zapalny w mózgu.

propolis na chorobę Alzheimera

Inne naturalne środki na chorobę Alzheimera

Oprócz propolisu istnieje wiele innych naturalnych środków, które mogą być pomocne w walce z chorobą Alzheimera. Należą do nich:

 • Kwasy tłuszczowe omega-3: znajdują się w rybach, orzechach i nasionach, mają korzystny wpływ na zdrowie mózgu.
 • Kurkumina: aktywny składnik kurkumy, który wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.
 • Zielona herbata: zawiera polifenole, które mogą chronić mózg przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
 • Spożywanie diet bogatych w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe, które dostarczają składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu.
 • Pyłek pszczeli: naukowcy odkryli, że przyjmowanie pyłku pszczelego przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia mózgu (10).

Więcej o właściwościach pyłku kwiatowego dowiesz się z mojego poprzedniego artykułu: Pyłek kwiatowy - superfood prosto z ula.

Włącz propolis do swojej codziennej rutyny dla zdrowia mózgu

Aby skorzystać z korzyści propolisu dla zdrowia mózgu, można go włączyć do swojej codziennej rutyny. Propolis jest dostępny w różnych formach, takich jak krople lub maści. Można go również znaleźć jako składnik wielu suplementów diety. W łatwy sposób można przygotować nalewkę pro polisową wykorzystując propolis zakupiony bezpośrednio w pasiece.

Co warto zapamiętać o propolisie?

Propolis, naturalny produkt pszczeli, może odgrywać ważną rolę w opóźnianiu procesu starzenia się mózgu w przypadku choroby Alzheimera. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwutleniającym, propolis może chronić neurony przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i hamować proces gromadzenia się beta-amyloidu. Włączenie propolisu do codziennego stosowania może być korzystne dla zdrowia mózgu. Jednak warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji propolisem.

Zachęcam do kontaktu, jeśli masz pytania dotyczące propolisu i jego zastosowania w przypadku choroby Alzheimera.

Bibliografia:

 1. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E. Pinocembryna – flawonoidowy składnik krajowego propolisu o działaniu opóźniającym rozwój choroby Alzheimera. Postępy Fitoterapii 2017; 18(3): 223-228.
 2. Zabłocka A. Choroba Alzheimera jako przykład schorzenia neurodegeneracyjnego. Post Hig Med Dośw 2006; 60:209-16.
 3. Kubis AM, Janusz M. Choroba Alzheimera – nowe możliwości terapeutyczne oraz stosowane modele eksperymentalne. Post Hig Med Dośw 2008; 62:372-92.
 4. Liu R, Wu C-X, Zhow D i wsp. Pinocembrin protects against β-amyloid induced toxicity in neurons through inhibiting receptor for advanced glycation end prod ucts (RAGE) – independent signaling pathways and regulating mitochondrion – mediated apoptosis. BMC Med 2012; 10:105-25.
 5. Kaleta J. Analiza fizykochemiczna propolisu i możliwość jego standaryzacji. Praca doktorska. Uniw Jagiel Coll Med, Kraków 2007.
 6. Liu R, Li J-Z, Song J-K i wsp. Pinocembrin improves cognition and protects the neurovascular unit in Alzheimer related deficits. Neurobiol Aging 2014; 35:1275-85.
 7. Saad MA, Salam RMA, Kenawy SA i wsp. Pinocembrin attenuates hippocampal inflammation, oxidative perturbations and apoptosis in a rat model of global cerebral ischemia reperfusion. Pharm Rep 2015; 67:115-22.
 8. Kędzia B. Skład chemiczny i aktywność biologiczna propolisu pochodzącego z różnych rejonów świata. Post Fitoter 2006; (1):23-35.
 9. Wang Y, Miao Y, Mir AZ i wsp. Inhibition of beta-amyloid – induced neurotoxicity by pinocembrin through Nrf2/HO-1 pathway in SH-SY5Y cells. J Neurol Sci 2016; 368:223-30.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl