Pierzga pszczela to ukiszony przez pszczoły pyłek kwiatowy (1). Jest ona dużo łatwiej przyswajalna w stosunku do pyłku pszczelego. Pierzga zawiera niezwykłe bogactwo aminokwasów, witamin, mikroelementów, flawonoidów roślinnych i fitohormonów, doskonale odżywiających i wzmacniających organizm (2, 3). Ze względy na łatwą przyswajalność i wysokie walory odżywcze, pierzga jest polecana szczególnie dzieciom oraz rekonwalescentom po ciężkich chorobach, osobom z zaburzeniami wchłaniania oraz pacjentom z chorobami nowotworowymi, u których stosowana jest chemio- i radioterapia. W tym ostatnim przypadku zniszczeniu ulega nabłonek przewodu pokarmowego i dostarczenie doskonale zbilansowanego i wysoko przyswajalnego pokarmu w postaci pierzgi jest szczególnie wskazane.
Pierzga - jak podawać dziecku?
Jak podawać dziecku pierzgę pszczelą? Moje dzieci bardzo chętnie jedzą pierzgę. Nazywają ja "cukierkami z ula". Pierzga jest smaczna w porównaniu z pyłkiem pszczelim więc dzieci chętnie ja chrupią. W pierwszych dniach szkoły oraz w okresach nasilonych przeziębień, nasypuję każdemu dziecku na spodeczek jedną łyżeczkę pierzgi. Dzieci chętnie zjadają tą porcję chrupiąc po jednej granulce pierzgi.
Pierzga pszczela - jak jeść?
Pierzgę pszczelą możesz jeść bezpośrednio gryząc jej naturalne granulki. Jeśli masz problemy z gryzieniem możesz namoczyć ją w wodzie. Innym sposobem ułatwiającym jedzenie pierzgi jest jej rozdrobnienie w moździerzu. Mniej polecanym sposobem jest zmielenie pierzgi. Mieląc pierzgę możesz ją przegrzać a jej konsystencja powoduje oblepianie się młynka i może doprowadzić do jego uszkodzenia. Po rozdrobnieniu pierzgę można również mieszać z miodem - najwygodniej w stosunku 1 część pierzgi na 10 części miodu. Powstaje wówczas pasta np. do smarowania na kanapki. Z myślą o Twojej wygodzie, przygotowałem w mojej pasiece takie połączenie, w postaci pierzgi w miodzie. Zapraszam Cię do zaopatrzenia się w ten wyjątkowy produkt.
Pierzga pszczela - gdzie kupić?
Wiele osób zastanawia się gdzie kupić pierzgę pszczelą? Pierzgę pszczela najlepiej kupić bezpośrednio w pasiece. Zmniejszenie liczby pośredników i skrócenie drogi od pszczelarza do konsumenta wpływa znacząco na jakość pierzgi. Skrócenie okresu przechowywania i transportu zabezpiecza zawarte w pierzdze substancje biologicznie aktywne przed rozkładem. Pierzga kupowana od pszczelarza będzie najbardziej aktywna biologicznie.
Pierzga pszczela - jak stosować?
Jak przyjmować pierzgę pszczelą - dawkowanie
Trzy łyżeczki dziennie, to ilość w jakiej powinno się przyjmować pierzgę pszczelą (4). Tą ilość najlepiej podzielić na trzy części i przyjmować pierzgę pszczelą przed głównymi posiłkami. Jeśli jednak jest to dla Ciebie niewygodne, możesz całą dawkę zażyć rano na czczo.
Jak stosować pierzgę pszczelą - forma przyjmowania
Ponieważ pierzga jest dużo łatwiej przyswajalna od pyłku pszczelego, jej moczenie przed spożyciem nie jest konieczne. Najlepiej pojedynczą dawkę pierzgi (ok. 1 łyżeczka), weź do ust i jak najdłużej trzymaj pod językiem. Tak stosowana pierzga powoduje, że substancje w niej zawarte zaczynają się wchłaniać już przez błonę śluzową jamy ustnej. Dzięki temu zostaną zaabsorbowane przez organizm z ominięciem wątroby, która może rozkładać substancje biologicznie czynne zawarte w pierzdze. Na koniec pierzgę dokładnie pogryź i połknij.
Jak zażywać pierzgę pszczelą gdy masz problemy z jej pogryzieniem?
Jeśli masz problem z gryzieniem stosunkowo twardych grudek pierzgi, możesz zażywać pierzgę pszczelą w ten sposób, że jej porcję zalewasz ⅓ szklanki letniej wody i pozostawiasz na 30-60 minut (4). Następnie całość zmieszaj i wypij. Struktura naturalnej pierzgi powoduje, że nie rozpuszcza się ona idealnie. Wypijesz więc rozmiękczone granulki, które nie rozpadają się całkowicie w wodzie.
Pierzga pszczela jak długo stosować?
Kurację pierzgą stosuj przez ok. 4 tygodnie, po których zrób 2 tygodnie przerwy. Po przerwie kurację możesz powtórzyć trzy lub cztery razy do roku (4). Najlepiej kurację pierzgą pszczelą zastosuj w sezonie jesienno-zimowym, podczas okresu grypowego oraz na przedwiośniu kiedy organizm jest szczególnie osłabiony. Jak długo stosować pierzgę pszczelą podpowie Twój organizm. Po odpowiednim nasyceniu organizmu przez substancje biologicznie czynne zawarte w pierzdze, poczujesz przypływ sił witalnych i lepsze samopoczucie.
Pierzga pszczela jak długo można przechowywać?
Na pytanie: jak długo można przechowywać pierzgę pszczelą, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ponieważ pierzga jest w naturalny sposób zakonserwowana kwasem mlekowym i jeśli jest przechowywana w szczelnych pojemnikach, w których nie chłonie wilgoci, może być przechowywana nawet przez 3 lata. Jednak ponieważ znajdujące się w pierzdze substancje biologicznie aktywne takie jak: białka, witaminy, enzymy, fitohormony i flawonoidy, z biegiem czasu rozkładają się, najlepiej jeśli zużyjesz pierzgę w okresie jednego roku od zakupu. W tym czasie pierzga będzie najbardziej aktywna biologicznie.
Jeśli chcesz się dowiedzieć na co skuteczna jest pierzga pszczela, przeczytaj artykuł pod tytułem: "Pierzga pszczela - jak działa i na co pomaga?"
Bibliografia:
- Hołderna-Kędzia E., Kędzia B. Pierzga. Najcenniejszy produkt pszczeli. Fundacja Pomocy Człowiekowi i Środowisku "HUMANA DIVINIS", Toruń 2010.
- Demianowicz A. red. Hodowla pszczół. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa, 1983.
- Oberrisser W. Miód, propolis, pyłek, wosk. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2009.
- Kędzia B., Hołderna-Kędzia E. Apiterapia. Leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi. Wydawnictwo SBM, Warszawa 2020.