Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Aktualności

Jeżeli interesuje Państwa tematyka pszczelarstwa, to jesteście w odpowiednim miejscu! W tym dziale umieszczane są bieżące informacje z życia naszej pasieki. Jesteśmy szczęśliwi mogąc przedstawiać Państwu chociaż cząstkę naszej codziennej pracy. Mamy to szczęście, że możemy zajmować się tym, co naprawdę kochamy. Z pszczelarstwem jesteśmy związani od najmłodszych lat, dlatego dzisiaj jesteśmy w stanie zaoferować Państwu najwyższej jakości miody pszczele oraz inne produkty prosto z ula. Nie czekajcie i sprawdźcie sami, dlaczego warto wybrać nas i nasze produkty!

Miód na afty w jamie ustnej. Co zrobić, jeśli Ci dokuczają?

0
Miód na afty w jamie ustnej. Co zrobić, jeśli Ci dokuczają?

Afty, nazywane czasem pleśniawkami, są bolesnymi owrzodzeniami w jamie ustnej. Często są małe, białe lub żółte, otoczone czerwoną obwódką. Mogą występować na wewnętrznej stronie policzków, warg, dziąseł, podniebienia miękkiego lub języka. Afty mogą być bardzo dokuczliwe i utrudniać codzienne czynności, takie jak jedzenie i mówienie (1). W tym artykule dowiesz się od czego robią się afty, jak szybko pozbyć się afty, czy miód na afty jest skuteczny, jakie są naturalne domowe sposoby na afty oraz co na afty w buzi poza miodem jest skuteczne?

Co powoduje afty

Nie ma jednej dokładnej przyczyny powstawania aft, jednak istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do ich wystąpienia. Afty najczęściej występują u osób z osłabionym układem odpornościowym, stresującym trybem życia, niedoborami witaminowymi lub alergiami pokarmowymi (2). Objawy aft mogą obejmować bolesność, pieczenie, trudności w jedzeniu, podrażnienie i ból w jamie ustnej.

Miód na afty

Miód na afty jest jednym z naturalnych środków, które mogą pomóc w leczeniu tej dolegliwości. Miód ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu i przyspieszeniu gojenia się aft. Może również działać jako naturalny środek przeciwbólowy.

Jak miód działa na afty?

Miód na afty działa kilkutorowo. W przypadku miodu najważniejsze w łagodzeniu dolegliwości związanych z aftami są właściwości przeciwzapalne, pomagające w zmniejszeniu stanu zapalnego wokół aft, co przyczynia się do zmniejszenia bólu. Ponadto, jego właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze mogą pomóc w zwalczaniu drobnoustrojów, które mogą powodować infekcje w jamie ustnej. Miód działa również jako naturalny środek przeciwbólowy, co może przynieść ulgę w przypadku bolesnej afty.

Jaki miód na afty?

Do rodzajów miodu o korzystnym działaniu w przypadku aft zaliczają się przede wszystkim miód lipowy, gryczany i nawłociowy.  Miód lipowy posiada działanie przeciwzapalne dzięki zawartości  flawonoidów, kwasu kawowego oraz kwasu fenolowego. Miód gryczany działa przeciwbakteryjnie dzięki obecności bardzo trwałego w tym miodzie lizozymu oraz przeciwzapalnie dzięki dużej zawartości rutozydu i kwercetyny. Kilka niezależnych badań potwierdziło, że miód nawłociowy jest najaktywniejszym miodem w niszczeniu bakterii chorobotwórczych, bytujących w jamie ustnej takich jak gronkowiec złocisty (3-10).

Jak stosować miód na afty?

W przypadku aft płucz jamę ustną miodem rozpuszczonym w wodzie lub jeszcze lepiej w herbacie z szałwii. Po rozpuszczeniu miodu uaktywniają się zawarte w nim substancje, dzięki czemu aktywność przeciwbakteryjna miodu wzrasta od 6 do nawet 220 razy (11). Miód na afty możesz również stosować przez nakładanie go punktowo, bezpośrednio na zmianę w jamie ustnej. Miód stanowi w tym przypadku okład izolujący aftę przed mechanicznymi podrażnieniami ,a jednocześnie niszczy punktowo bakterie, wirusy i grzyby oraz działa przeciwbólowo. Tak stosowany miód przyspiesza również gojenie się błony śluzowej w obrębie afty.

miód lipowy na afty w jamie ustnej

Co na afty w buzi?

Oprócz stosowania miodu istnieje wiele innych domowych sposobów, które mogą łagodzić dyskomfort związany z aftami. Należy unikać spożywania ostrej, bardzo kwaśnej lub pikantnej żywności, co na afty w buzi działa drażniąco wywołując znaczny dyskomfort. Regularne płukanie ust solą morską lub roztworem wody utlenionej może również pomóc w przyspieszeniu gojenia się aft. W przypadku powtarzających się aft lub bardziej dokuczliwych przypadków, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub stomatologiem.

Podsumowanie

Afty w jamie ustnej mogą być bardzo dokuczliwe, ale istnieją różne sposoby leczenia i złagodzenia objawów. Miód jest jednym z naturalnych środków, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu i przyspieszeniu gojenia się aft. Jego właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne mogą przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego i zwalczania bakterii. Pamiętaj jednak, że w przypadku powtarzających się aft lub bardziej dokuczliwych objawów zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli zastanawiasz się co na afty w buzi będzie skuteczne, zachęcamy do wypróbowania miodu jako naturalnego środka. Pamiętaj jednak, że każdy organizm różnie reaguje na różne metody leczenia. Jeśli masz wątpliwości lub obawy, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub stomatologiem. Twoje zdrowie jamy ustnej jest ważne, dlatego warto szukać najlepszego rozwiązania dla siebie.

 

Bibliografia

 1. Antoniv R, Lipsk W, Kęsek B, i in. Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa. Nowa Stomatologia 3/2014, s. 142-146.
 2. Sosnowska-Klocek E, Feleszko W, Ziętek M. Etiologia aft przewlekłych nawracających w świetle dotychczasowych badań. Mag Stomatol 2004; 14(9): 107-110.
 3. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E. Antybiotyczne właściwości miodu. Herba Pol 1993; 3:153-67.
 4. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E. Miód. Skład i właściwości biologiczne. Przeds. Rzeczpospolita S.A., Warszawa 2008.
 5. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E, Dutkowiak A. Aktywność antybiotyczna krajowych miodów odmianowych.Post Fitoter 2014; (2):67-70.
 6. Hołderna-Kędzia E, Kędzia B. Miody odmianowe i ich zdrowotne walory. Toruń 2005.
 7. Hołderna-Kędzia E, Kędzia B. Miody odmianowe i ich znaczenie lecznicze. Wyd. Duszpasterstwa Rolników, Włocławek 2002.
 8. Poczinkova P. Pczelnite produkti w medicinata. Izd. Bołg. Akad. Nauk., Sofia 1986.
 9. Hołderna-Kędzia E., Kędzia B. Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie.Postępy Fitoterapii 2021; 22(2): 114-124.
 10. Hołderna-Kędzia E, Kędzia B. Badania nad aktywnością antybiotyczną i działaniem przeciwutleniającym miodu. XLII Nauk Konf Pszczel, Puławy 2005; 144-6.
 11. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E. Współczesne poglądy na mechanizm przeciwdrobnoustrojowego działania miodu. Postępy Fitoterapii 2017; 18(4): 290-297.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl