Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Aktualności

Jeżeli interesuje Państwa tematyka pszczelarstwa, to jesteście w odpowiednim miejscu! W tym dziale umieszczane są bieżące informacje z życia naszej pasieki. Jesteśmy szczęśliwi mogąc przedstawiać Państwu chociaż cząstkę naszej codziennej pracy. Mamy to szczęście, że możemy zajmować się tym, co naprawdę kochamy. Z pszczelarstwem jesteśmy związani od najmłodszych lat, dlatego dzisiaj jesteśmy w stanie zaoferować Państwu najwyższej jakości miody pszczele oraz inne produkty prosto z ula. Nie czekajcie i sprawdźcie sami, dlaczego warto wybrać nas i nasze produkty!

Miód na Zaparcia: Naturalne Metody na Syndrom Leniwego Jelita

0
Miód na Zaparcia: Naturalne Metody na Syndrom Leniwego Jelita

‍Masz problemy z zaparciami? Cierpisz na syndrom leniwego jelita? Nie martw się, istnieją naturalne metody, które mogą pomóc Ci w regulacji Twojego układu trawiennego. Jednym z takich naturalnych środków jest miód. Miód jest znany ze swoich wielu korzyści zdrowotnych, w tym właściwości regulujących pracę jelit (1). W tym artykule dowiesz się, czy miód jest dobry na zaparcia, dlaczego miód może być skutecznym lekiem w zespole leniwego jelita, jak stosować miód na zaparcia oraz jaki miód na zaparcia wybrać.

Zaparcia: przyczyny i rodzaje

Zaparcia to stan, w którym treść jelitowa pozostaje zbyt długo w jelicie grubym. Istnieją dwa główne rodzaje zaparć: pierwotne i wtórne. Zaparcia pierwotne są spowodowane czynnikami cywilizacyjnymi, takimi jak niewłaściwa dieta, brak ruchu i stres. Natomiast zaparcia wtórne są wynikiem chorób przewodu pokarmowego lub ogólnoustrojowych, takich jak choroba wrzodowa żołądka i jelit, zapalenie jelit, nowotwory jelit i odbytu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu miodu na przewód pokarmowy, koniecznie przeczytaj mój wcześniejszy artykuł na temat: „Miód na zapalenie żołądka i dwunastnicy: naturalna pomoc w stanach zapalnych”.

Miód na zaparcia

Miód od dawna jest stosowany jako naturalne lekarstwo na zaparcia. Zespół lekarzy przeprowadził badania na 20 ochotnikach cierpiących na przewlekłe zaparcia (2). Pacjenci obu płci w wieku od 24 do 48 lat otrzymywali 100 g miodu rozpuszczonego w 250 ml wody. Okazało się, że u 30% badanych, zaparcie ustąpiło w przeciągu 10 godzin od jednorazowego podania miodu. Badania te wykazały, że miód może przeciwdziałać zaparciom, szczególnie u osób z wadliwą absorpcją fruktozy z jelita.

Inna grupa lekarzy potwierdza, że bardzo dobre efekty w leczeniu zaparć przynosi podawanie od 60 do 100 g miodu dziennie. Podawali oni swoim pacjentom 2 łyżki stołowe miodu rozpuszczonego w 1 szklance soku jabłkowego 30 do 60 minut po każdym posiłku (3).

Również inni badacze stwierdzają, że miód poprawia perystaltykę jelit i reguluje wypróżnianie, co czyni go skutecznym środkiem w leczeniu przewlekłych zaparć (4, 5). Warto zwrócić uwagę, że miód może działać jako łagodny środek przeczyszczający, nie powodując podrażnienia jelit.

[npProducts ids="33,36,41" wrapper="net_products2" view="grid" alt="miód na zaparcia - jaki wybrać i jak stosować w zespole leniwego jelita" name="Nasze Pszczoły Wiedzą Co Dobre - Przeglądnij i Kup!" content="products" elements="image,price,name,producer,preview"]

Jaki miód jest dobry na zaparcia?

Miód Kruszynowy

Podstawowym miodem w leczeniu zaparć jest miód kruszynowy. Jego właściwości w tym zakresie związane są z działaniem pobudzającym perystaltykę jelit oraz wpływem na zmniejszenie wchłaniania jonów sodu i wody z przewodu pokarmowego. Musisz jednak pamiętać, że miód ten może powodować przekrwienie narządów miednicy mniejszej i w związku z tym nie jest wskazany podczas ciąży i świeżo po zabiegach operacyjnych na jamie brzusznej.

Miód spadziowy ze spadzi iglastej

Miód spadziowy – zwłaszcza ze spadzi jodłowej – zawiera związki żywiczne, które zapobiegają zaparciom oraz są pomocne w zespołach jelita leniwego. Ważnym składnikiem są również cukry złożone, które wchłaniają się bardzo wolno z przewodu pokarmowego i zatrzymując wodę w świetle jelit, przeciwdziałają zaparciom.

Miód akacjowy

Miód akacjowy korzystnie wpływa na motorykę przewodu pokarmowego. Ogromną rolę w jego przypadku odgrywa duża zawartość fruktozy, która według badaczy przyczynia się do regulacji działania przewodu pokarmowego w przypadku zaparć (2). Ze względu na swoja łagodność, miód ten jest szczególnie polecany w leczeniu zaparć u dzieci.

Jak stosować miód na zaparcia?

Istnieje kilka sposobów stosowania miodu w leczeniu zaparć. Jednym z nich jest picie mieszaniny miodu z wodą. Możesz rozpuścić około 2 łyżek miodu w szklance ciepłej wody i pić taki napój 30-60 minut po posiłkach. Możesz również rozpuścić miodu w soku jabłkowym i pić go po posiłkach (3).

Kolejną opcją jest przygotowanie specjalnej mieszanki z miodem i suszonymi śliwkami. Możesz wymieszać łyżkę miodu z kilkoma, drobno posiekanymi suszonymi śliwkami i jeść to po posiłkach. Suszone śliwki są naturalnym środkiem przeczyszczającym i w połączeniu z miodem mogą działać skutecznie na zaparcia.

Innymi naturalnym sposobem na zaparcia jest preparat przygotowany z kopru włoskiego i miodu. Pół łyżeczki nasion kopru włoskiego rozetrzyj z łyżką miodu. Miód z koprem przyjmuj 2-3 razy dziennie po jednej łyżeczce. Kolejnym skutecznym, domowym sposobem na zaparcia jest wymieszanie miodu z taką samą ilością gotowanego miąższu dyni. Połączenie to przyjmuj po 2 łyżeczki 3 razy dziennie (6).

Miód z ziołami na zaparcia

Wspomniani wcześniej badacze (3) jako skuteczny środek w przypadku przewlekłych zaparć, podają miód z owocem czarnego bzu. W przypadku świeżych owoców, miesza się je w stosunku 1:1 z miodem. Miód z czarnym bzem można przyjmować na noc, rozpuszczając 1 łyżkę mieszanki w 1 szklance ciepłej wody. To naturalne rozwiązanie nie powoduje podrażnienia jelit i jest szczególnie zalecane dla osób starszych i prowadzących siedzący tryb życia.

Innymi ziołami, które mogą wspomagać działanie miodu na zaparcia, są ziele krwawnika pospolitego, ziele tysiącznika pospolitego oraz liść pokrzywy zwyczajnej. Możesz przygotować napary z tych ziół i po dodaniu miodu pić je regularnie, aby poprawić perystaltykę jelit i regulować wypróżnianie (5).

miód z czarnym bzem na zaparcia - naturalny sposób na zaparcia potwierdzony przez lekarzy

Miód na zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci są dość powszechne i mogą mieć różne przyczyny. Miód może być skutecznym i bezpiecznym środkiem na zaparcia u dzieci. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się miód akacjowy rozpuszczony w soku jabłkowym. Jednak przed podaniem miodu dziecku, należy skonsultować się z lekarzem. Miód nie powinien być podawany dzieciom poniżej roku życia, ponieważ przewód pokarmowy tak małych dzieci nie jest jeszcze przystosowany do przyjmowania miodu.

Czy miód może powodować zaparcia?

Chociaż miód jest powszechnie stosowany jako środek przeczyszczający, istnieje również opinia, że może powodować zaparcia. Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów na to, że miód może powodować zaparcia u zdrowych osób. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania miodu w celu leczenia zaparć.

Podsumowanie

Miód jest naturalnym lekarstwem na zaparcia. Działa przeczyszczająco, poprawia perystaltykę jelit i reguluje wypróżnianie. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi naturalnymi środkami, takimi jak suszone śliwki, sok z jabłek, miąższ dyni czy zioła. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem stosowania miodu jako lekarstwa na zaparcia, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi.

Bibliografia:

  1. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Możliwości wykorzystania miodu i ziół w chorobach żołądka i jelit. Herbalism 2018; 1(4): 133-146.
  2. Ladas S.D., Hartidos D.N., Raptis S.A., Honey may have a laxative effect on normal subjects because of incomplete fructose absorption. The American Journal of Clinical Nutrition, 1995, 62, s. 1212–1215.
  3. Kriwczanskij I.E., Indriczanu W.N., Ljubitelskoje pczełowodstwo, Wyd. Kartja Mołdowenjaske, Kiszyniew 1987.
  4. Poczinkova P., Pczelnite produkti w medicinata, Bułgarska Akademia Nauk, Sofia, 1986.
  5. Iojrisz N.P., Produkty pczełowodstwa i ich ispolzowanje, Wyd. Rosselchozdat, Moskwa 1976.
  6. Pucek R. Leczenie miodem czyli praktyczne wykorzystanie miodu w aptece domowej i w pielęgnacji ciała. Wydawnictwo Baobab, Warszawa 2007.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl