Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Aktualności

Jeżeli interesuje Państwa tematyka pszczelarstwa, to jesteście w odpowiednim miejscu! W tym dziale umieszczane są bieżące informacje z życia naszej pasieki. Jesteśmy szczęśliwi mogąc przedstawiać Państwu chociaż cząstkę naszej codziennej pracy. Mamy to szczęście, że możemy zajmować się tym, co naprawdę kochamy. Z pszczelarstwem jesteśmy związani od najmłodszych lat, dlatego dzisiaj jesteśmy w stanie zaoferować Państwu najwyższej jakości miody pszczele oraz inne produkty prosto z ula. Nie czekajcie i sprawdźcie sami, dlaczego warto wybrać nas i nasze produkty!

Jak przechowywać miód?

0
Jak przechowywać miód?

Miód to naturalny produkt, który jest ceniony nie tylko ze względu na swój smak, ale także na swoje właściwości zdrowotne. Aby korzystać z tych właściwości przez długi czas, odpowiednie przechowywanie miodu jest niezwykle ważne. W tym artykule przeczytasz, jak przechowywać miód, aby zachować jego smak, konsystencję i wartości odżywcze. Dowiesz się także w jakiej temperaturze przechowywać miód i o tym czy miód można trzymać w lodówce?

Dlaczego właściwe przechowywanie miodu jest ważne?

Przechowywanie miodu w odpowiednich warunkach ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jego jakości i właściwości prozdrowotnych. Miód jest naturalnym produktem, który zawiera małą ilość wody. Jest on jednocześnie higroskopijny czyli ma zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza. Jeśli jest przechowywany w wilgotnym miejscu i w otwartych pojemnikach, miód pochłania wilgoć z otoczenia i może ulec fermentacji. Dodatkowo, przechowywanie miodu w podwyższonej temperaturze, naraża go na utratę cennych właściwości zdrowotnych. W takich warunkach następuje szybszy rozkład enzymów i witamin zawartych w miodzie i staje się on mniej aktywny biologicznie. Zmniejsza się wówczas jego działanie przeciwbakteryjne.

W jakiej temperaturze przechowywać miód?

Zastanawiasz się w jakiej temperaturze przechowywać miód? Powinien on być przechowywany w temperaturze nieprzekraczającej 25°C. A najlepiej jeśli temperatura przechowywania nie przekracza 18°C (1, 2). Wówczas miód zachowa najdłużej swoje pełne właściwości prozdrowotne. Ważne jest, aby unikać skrajnych temperatur, takich jak zbyt ciepłe pomieszczenia lub bezpośrednie działanie słońca. Ekstremalne temperatury mogą wpłynąć na jakość miodu i powodować rozwarstwianie miodu podczas krystalizacji. Jak temperatura wpływa na jakość miodu dowiesz się z mojego poprzedniego artykułu: Podgrzewanie miodu a jego jakość – co musisz wiedzieć.

[npProducts ids="30,37,41" wrapper="net_products2" view="grid" alt="jak przechowywać miód w domu - używaj szklanych słoików" name="Nasze Pszczoły Wiedzą Jak Przechowywać Miód - Przeglądnij i Kup!" content="products" elements="image,price,name,producer,preview"]

Jak przechowywać miód?

Jak przechowywać miód w kuchni? Spiżarnia lub szafka kuchenna oddalona od piekarnika są idealnymi miejscami do przechowywania miodu. Miód lepiej przechowywać w ciemnej szafce niż na blacie kuchennym, ponieważ miód jest produktem wrażliwym na światło słoneczne. Dla przykładu, lizozym – występujący w miodzie enzym niszczący bakterie, rozkłada się pod wpływem długotrwałego narażenia na działanie światła.

Upewnij się, że miód jest przechowywany w szczelnym pojemniku, aby uniknąć dostępu powietrza i wilgoci. Zabezpieczy to miód przed jego fermentacją. Powinno się również unikać przechowywania miodu w pobliżu produktów o silnym zapachu, ponieważ miód łatwo absorbuje obce zapachy. Jeśli masz dużą ilość miodu, warto rozważyć przechowywanie większości jego zapasu w chłodnej spiżarni lub w innym pomieszczeniu o niskiej temperaturze. Jedynie używany aktualnie słoik miodu, trzymaj pod ręką w szafce kuchennej.

Pamiętaj, że w kuchni, w której gotujesz lub pieczesz, temperatura często wzrasta powyżej 30°C. Szczególnie wysoka temperatura panuje okresowo w szafkach znajdujących się bezpośrednio w pobliżu piekarnika. W takich miejscach miód na pewno ulegnie przegrzaniu. Zatem jak przechowywać miód w zbyt ciepłej kuchni? W przypadku występowania ryzyka przegrzania miodu, rozważ przechowywanie miodu w lodówce.

Czy miód można przechowywać w lodówce?

Klienci często pytają mnie czy miód można trzymać w lodówce. Im niższa temperatura przechowywania tym dłużej produkty spożywcze zachowują swoje wartości odżywcze. Ta zasada dotyczy również miodu. Zawiera on enzymy, witaminy, fitohormony i liczne flawonoidy. Są to często substancje białkowe o bardzo złożonej budowie. Dlatego z biegiem czasu ulegają samoczynnemu rozpadowi. Rozpad ten jest tym wolniejszy im niższa jest temperatura przechowywania. Niska temperatura w lodówce i brak dostępu światła, są doskonałymi warunkami do przechowywania miodu.

Przechowywanie miodu w lodówce jest jak najbardziej korzystne. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ponieważ miód pochłania obce zapachy, przechowując miód w lodówce trzymaj go zawsze w szczelnie zakręconych szklanych słoikach. Uchroni to miód zarówno przed nabraniem obcego zapachu od innych przechowywanych produktów, jak również zabezpieczy miód przed pochłanianiem nadmiaru wilgoci, uwalnianej ze schłodzonego powietrza wewnątrz lodówki. Przechowywanie miodu w lodówce wpływa również na jego konsystencję. Szybciej on krystalizuje, a zaraz po wyciągnięciu z lodówki jest bardzo twardy i ciężko się go nabiera. Dlatego w lodówce przechowuj raczej pozostałe zapasy miodu, a słoik, który obecnie używasz trzymaj w temperaturze pokojowej.

Przechowywanie miodu w piwnicy

Jeśli masz piwnicę, to może być idealne miejsce do przechowywania miodu. Piwnica jest zazwyczaj chłodnym i ciemnym miejscem, co zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania miodu. Zatem jak przechowywać miód w piwnicy? Upewnij się, że w piwnicy nie panuje wilgoć. Optymalna wilgotność powietrza to 65-75% (1, 2). Sprawdź też czy miód jest przechowywany w szczelnym pojemniku, aby uniknąć dostępu powietrza i wilgoci.

gdzie przechowywać miód po otwarciu

Gdzie przechowywać miód po otwarciu?

Po otwarciu miód należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla światła słonecznego, w temperaturze pokojowej. Można go przechowywać w spiżarni lub szafce kuchennej, tak jak przed otwarciem. Pamiętaj tylko, aby dobrze zamknąć pojemnik, aby uniknąć dostępu powietrza i wilgoci.

Pojemniki do przechowywania miodu

Miód można przechowywać w różnych rodzajach pojemników, w zależności od preferencji i ilości miodu. Najlepiej do przechowywania miodu nadają się słoiki szklane typu twist off lub weka ze szczelną uszczelką. Ważne jest, aby wybierać szczelne pojemniki, które zapewnią ochronę miodu przed dostępem powietrza i wilgoci. Szkło jest surowcem neutralnym i nie wchodzi w reakcję z miodem. Z pojemników plastikowych oraz metalowych, mogą przedostawać się do miodu szkodliwe substancje, takie jak mikroplastik lub metale ciężkie.

Jak długo można przechowywać miód?

Miód jest produktem bardzo trwałym i można go przechowywać przez długi czas. Okres minimalnej trwałości dla miodu wynosi 3 lata. Po tym okresie dojrzały, pełnowartościowy miód również nadaje się do spożycia ale z biegiem czasu spada jego aktywność enzymatyczna. Dlatego też zalecam zużywać miód w ciągu jednego do dwóch lat od jego odebrania z ula. Lepiej co roku kupić miód u pszczelarza, niż robić sobie duże jego zapasy na kilka lat do przodu.

Czy miód może się zepsuć?

Miód jest naturalnym produktem, który ma długą trwałość. Odpowiednio przechowywany miód nie powinien się zepsuć. Jednak jeśli miód jest narażony na wilgoć lub dostęp powietrza, może ulec fermentacji lub zepsuciu. Dlatego tak ważne jest przechowywanie miodu w odpowiednich warunkach, aby zachować jego jakość i świeżość.

Podsumowanie

Jak widzisz, odpowiednie przechowywanie miodu jest kluczowe dla utrzymania jego jakości, świeżości i wartości odżywczych. Upewnij się, że przechowujesz swój miód w szczelnym pojemniku, w temperaturze jak najbardziej zbliżonej do 18°C, unikając skrajnych temperatur i dostępu powietrza. Przestrzegając tych wskazówek, będziesz cieszyć się pysznym i wartościowym miodem przez długi czas.

Bibliografia:

  1. Demianowicz A. red.: Hodowla pszczół. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa, 1983.
  2. Trzybiński S.: Wszystko o miodzie i jego pozyskaniu. Bee & Honey Sp. z o.o. Klecza dolna, 2018.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl