Pasieka Morawskich


Historia pasieki

Swoją pasiekę założyłem mając czternaście lat. Moim mentorem był wówczas doświadczony pszczelarz, który wraz z żoną prowadził duże gospodarstwo pasieczne. Liczyło ono w czasach swojej największej świetności przeszło 300 rodzin pszczelich. Pomagając mu podczas prac pasiecznych zdobywałem wiedzę praktyczną, potrzebną do samodzielnego zajmowania się pszczołami. Ponadto mój nauczyciel nie szczędził mi rad, wskazówek jak i pomocy w kompletowaniu wyposażenia pasieki. Czynił to zarówno przed jak i na początku mojego pszczelarzenia. Dzięki niemu, już od samego początku, moja niewielka hobbystyczna pasieka była prowadzona zgodnie ze wszystkimi prawidłami sztuki.

Pasieka kiedyś

Przygodę z pszczołami rozpocząłem od czterech uli. Świetna kondycja pszczół, które otrzymałem jesienią oraz bardzo dobre zbiory miodu pszczelego w roku następnym, spowodowały, że zwróciły się koszty zakupu pasieki. Tak obiecujące początki dodały mi entuzjazmu. Dlatego też postanowiłem rozbudować pasiekę i już po dwóch latach zazimowałem trzydzieści rodzin pszczelich. Obowiązki związane początkowo ze szkołą a następnie ze studiami, nie pozwoliły na dalszą rozbudowę pasieki. Nie ma jednak tego złego, co by nie wyszło na dobre. Przy takiej liczbie rodzin pszczelich, byłem w stanie wszystkiego dokładnie doglądnąć tak, aby pasieka stała na najwyższym poziomie. Dzięki temu zdobyłem niezbędne doświadczenie potrzebne w późniejszym okresie do rozbudowania pasieki i zajęcia się pszczelarstwem zawodowo.

Pasieka dzisiaj

Od początku korzystam z uli wielokorpusowych opracowanych przez dr Wandę Ostrowską. Ponieważ jest to nowoczesny system ula, pozwala on optymalnie wykorzystać pracę pszczół i pszczelarza. Ponieważ prowadzę gospodarkę wędrowną, przewożę pszczoły na następujące po sobie pożytki. Pozwala to z jednej strony uzyskać duże ilości miodu różnych odmian, a z drugiej strony stymuluje rozwój rodzin pszczelich. Od początku zajmowałem się również hodowlą matek pszczelich na własne potrzeby. Początkowo robiłem to bardzo prymitywnymi metodami, stopniowo zdobywając doświadczenie, aby w końcu móc pochwalić się fachowymi umiejętnościami w tym zakresie. Zdobyte umiejętności przydały się w momencie, gdy rozpocząłem profesjonalną produkcję odkładów na zamówienie Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. Obecnie pasiekę prowadzę wraz z żoną Lidią. Zawsze najwyższą wagę przywiązywaliśmy do jakości miodu pozyskiwanego w naszej pasiece. Dzięki temu zostaliśmy pierwszą pasieką w Małopolsce, wytwarzającą miody z certyfikatem ekologicznym.

Pszczelarstwo to moja pasja

Mimo posiadanego tytułu mistrza pszczelarskiego, własnych publikacji książkowych i wieloletniego doświadczenia w pracy z pszczołami, wiem ile jeszcze muszę się nauczyć. Pszczoły pokazują mi, jak przyroda potrafi być piękna, a zarazem tajemnicza i nieprzewidywalna. Te małe owady uczą mnie pokory oraz szacunku do otaczającego nas świata – i za to jestem im wdzięczny.

Mateusz Morawski

pasieka pszczela

Nasza pasieka wiosną

pasieka pszczoły

Nasze pszczoły

nasza oferta

białe logo

Naturalne miody z polskiej pasieki

Kontakt

telefon
Mateusz: +48 600 726 776
Lidia: +48 602 670 506
punkt
Sprzedaż w Krakowie: ul. Jakuba Majora 3/16
Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny.

Znajdź nas na

  • facebook
  • twitter
Zamówienia, które mają być wysyłane pocztą prosimy składać drogą mailową. Prosimy podawać nr telefonu kontaktowego.