Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Miód Nawłociowy

Opinie: (1)

Sprawdź Certyfikat Jakości!

  • reguluje pracę nerek
  • przeciwdziała zapaleniom pęcherza
  • działa żółciopędnie
  • łagodzi dolegliwości trawienne
  • przeciwdziała przerostowi prostaty

miód nawłociowy z polskiej pasieki - made in małopolska

Dostępny tylko w formie skrystalizowanej.

Cena: 31,00 zł 31.00
ilość szt.

towar niedostępny

* - Pole wymagane
Opis

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji spróbować miodu nawłociowego, ten artykuł jest dla Ciebie. A jeśli już jesteś jego wiernym fanem, poznasz bliżej cudowne właściwości tego miodu! Z naszej rodzinnej pasieki przynosimy Ci miód o niezwykłych właściwościach leczniczych - miód nawłociowy. To prawdziwa perła wśród miodów, wyjątkowa zarówno pod względem smaku, jak i korzyści dla zdrowia.

Miód nawłociowy właściwości

Miód nawłociowy ma przepiękną żółtą lub złotą barwę. Barwa ta (choć nieco jaśniejsza) utrzymuje się nawet po jego krystalizacji, która przebiega stosunkowo szybko. Miód nawłociowy właściwości te zawdzięcza dużej zawartości flawonoidów (żółtych barwników roślinnych) - głównie kwercetyny i jej glikozydów (1). Substancje te mają działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu miód nawłociowy właściwości lecznicze wykazuje w przypadku wielu chorób degeneracyjnych i nowotworowych, w których dużą rolę odgrywają wolne rodniki uszkadzające struktury komórkowe. Jeśli chodzi o smak, miód nawłociowy jest wyjątkowy i rozpoznawalny. Jest on wyraźnie kwaskowaty o bardzo przyjemnym smaku przypominającym aromat cytryny.

Miód nawłociowy a Manuka

Wiele osób pyta: jaki miód jest podobny do manuka oraz czy miód manuka jest lepszy niż zwykły? Odpowiedzią na te pytania jest polski miód nawłociowy. Analizy laboratoryjne jednoznacznie pokazują, że miód nawłociowy właściwości antybiotyczne ma prawie dwukrotnie silniejsze od miodu manuka. Badacze porównali 19 próbek polskiego miodu nawłociowego i 77 próbek nowozelandzkiego miodu manuka (o wartości UMF od nieoznaczonego do 20+). Uczeni badali działanie tych miodów na wzorcowy szczep gronkowca złocistego. Wyniki okazały się miażdżące dla miodu manuka. Średnia aktywność antybiotyczna miodu nawłociowego wynosiła 31,8 JA/g (jednostka aktywności antybiotycznej/gram), natomiast średnia aktywność miodu manuka, przy wliczeniu próbek o najwyższej wartości UMF 20+, wynosiła zaledwie 18,6 JA/g (2, 9).

Miód nawłociowy na co pomaga?

Sporo osób wie, że miód nawłociowy jest polecany na nerki i układ moczowy jako bardzo skuteczny środek w przeciwdziałający infekcjom i powstawaniu kamieni moczowych. Natomiast miód nawłociowy na co jeszcze może być stosowany?

Miód nawłociowy na prostatę

Nawłoć na prostatę jest stosowana z powodzeniem już od dawna. Wykorzystując jej działanie odtruwające, przeciwzapalne, rozkurczowe, bakteriobójcze oraz regenerujące nabłonek, można ją stosować jako uzupełnienie leczenia w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych gruczołu krokowego (3), które nieleczone mogą prowadzić do przerostu prostaty.

Na co pomaga miód z nawłoci? Otóż w każdym naturalnym i niefiltrowanym miodzie - czyli takim bezpośrednio z pasieki - znajdują się ziarna pyłku kwiatowego, które dostają się do nektaru a z nektarem kwiatowym do miodu. Okazuje się, że substancje zawarte w pyłu kwiatowym mają działanie antynowotworowe. Odkryta przez naukowców w pyłku kwiatowym substancja o nazwie brasinolid, powoduje śmierć komórek ludzkiego nowotworu prostaty PC-3 (4).

Miód nawłociowy na nerki

Nawłoć zawiera substancje zwiększające diurezę (5) czyli wzmagające wydzielanie moczu. Działanie to jest pomocne podczas leczenia stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych dróg moczowych (3). Zwiększona diureza usuwa bakterie z dróg moczowych, a zmniejszenie stężenia moczu przeciwdziała dodatkowo krystalizacji kamieni w drogach moczowych (6).Tak więc protekcyjnie na nerki i układ moczowy działa miód nawłociowy na co składa się jego działanie diuretyczne wywołane flawonoidami i pochodnymi kwasu fenolokarboksylowego oraz triterpenami. Szczególnie ważna jest w tym przypadku kwercetyna - flawonoid, który reguluje pracę nerek (7). Badacze uważają, że miód nawłociowy właściwości moczopędne zawdzięcza również zawartości naturalnej substancji roślinnej o nazwie lejokarpozyd (8).

Miód nawłociowy na przeziębienie i grypę

Okazuje się, że miód nawłociowy właściwości lecznicze w stosunku do drobnoustrojów chorobotwórczych, posiada wyższe nawet od miodu lipowego, spadziowego czy gryczanego. Badania jednoznacznie pokazują, że w stosunku do gronkowca złocistego, którego wykorzystuje się do określania antybiotyczności miodu, właśnie miód nawłociowy działa najsilniej. Polscy naukowcy stwierdzili, że miód nawłociowy zapobiega namnażaniu gronkowca nawet po rozcieńczeniu na poziomie 1 część miodu na 256 części podłoża bakteryjnego. Badacze na podstawie badań laboratoryjnych stwierdzili, że miód nawłociowy najsilniej ze wszystkich polskich odmian miodu, hamuje namnażane bakterii chorobotwórczych (2, 10). Dlatego warto go stosować w leczeniu wszelkiego rodzaju infekcji również tych z przeziębienia.

Czy miód z nawłoci jest szkodliwy?

Część osób słysząc stwierdzenie, że nawłoć jest szkodliwa dla środowiska przyrodniczego, mylnie rozumie zagadnienie i obawia się: czy miód z nawłoci jest szkodliwy? Wszystkich niepewnych muszę uspokoić i powiedzieć, że miód z nawłoci jest zdrowy. O szkodliwości nawłoci mówi się w kontekście jej ekspansywnego rozprzestrzeniania się. Dwa gatunki nawłoci - nawłoć późna i nawłoć kanadyjska to gatunki obce zawleczone do naszego kraju. Wypierają one rodzime gatunki ziół, które są naturalnym pożywieniem dla naszych rodzimych gatunków owadów.

Stąd wzięło sie stwierdzenie, że nawłoć jest szkodliwa dla pszczół. Chodzi tu jednak o dzikie gatunki pszczół samotnic. Nawłoć kwitnie bardzo późno, już po okresie rozwoju większości dzikich owadów zapylających. Nie mogą one skorzystać z nektaru nawłoci a kwitnące wcześniej rośliny zostały wyparte przez ekspansywną nawłoć. Dla pszczół miodnych nawłoć jest natomiast zbawienna ponieważ pomaga im się dobrze przygotować do zimowli, a nam daje pyszny i niezwykle zdrowy miód.

Miód nawłociowy - jak spożywać?

Herbata z liści brzozy i miodu nawłociowego - naturalne oczyszczenie nerek

Miód nawłociowy - jak spożywać aby przynieść najlepsze korzyści Twoim nerkom? Oto doskonały sposób na to, aby w naturalny sposób wspomóc pracę nerek. Herbata z liści brzozy i miodu nie tylko oczyszcza nerki, ale również dostarcza organizmowi cennych składników odżywczych.

Składniki:

Liście brzozy suszone (około 2 łyżki)

Świeży miód (najlepiej nawłociowy, 1-2 łyżeczki)

Gorąca woda (1 szklanka)

Przygotowanie:

Do dzbanka lub kubka wrzuć suszone liście brzozy. Zalej liście gorącą, ale niewrzącą wodą. Idealna temperatura wody to około 80°C. Przykryj i parz przez około 10 minut. Po upływie tego czasu, przecedź napar. Dodaj miód nawłociowy i dokładnie wymieszaj. Aby uzyskać najlepsze efekty oczyszczające, pij tę herbatę codziennie przez 1-2 tygodnie.

Napar ziołowy z pokrzywy i miodu nawłociowego na zdrowie prostaty

Często pojawia sie pytanie: miód nawłociowy - jak spożywać go przy chorej prostacie? Pokrzywa, a w szczególności jej korzeń, w polaczeniu z miodem nawłociowym od dawna jest ceniona za swoje korzystne działanie na prostatę. Miód nawłociowy właściwości łagodzące objawy przerostu prostaty, posiada dzięki wspomaganiu pracy tego gruczołu i pomocy w jego oczyszczeniu.

Składniki:

Korzeń pokrzywy (około 1 łyżki)

Świeży miód nawłociowy (2 łyżeczki)

Gorąca woda (1 szklanka)

Przygotowanie:

Korzeń pokrzywy dokładnie przemyj i pokrój na małe kawałki. Możesz również korzystać z gotowych suszonych korzeni dostępnych w sklepach zielarskich. Zalej korzeń gorącą, ale nie wrzącą wodą. Temperatura wody powinna wynosić około 90°C. Przykryj naczynie i parz korzeń przez około 15 minut. Po upływie tego czasu, przecedź napar usuwając korzenie. Dodaj miód nawłociowy. Pij rano, na czczo przez kilka tygodni.

Bibliografia:

  1. Paradowska K, Zielińska A, Krawiec N. Skład i właściwości antyoksydacyjne barwnych frakcji wyodrębnionych z pszczelego pyłku kwiatowego. Postępy Fitoterapii 2014; 4: 209-215.
  2. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E. Aktywność antybiotyczna krajowych miodów odmianowych. Postępy Fitoterapii 2014; 2: 67-70.
  3. Lutomski J, Hasik J. Fitoterapia w urologii. Postępy Fitoterapii 4/2000, s. 8-12.
  4. Wu Y-D, Lou Y-J. Brassinolide, a plant sterol from pollen of Brassica napus L., induces apoptosis in human prostate cancer PC-3 cells. Pharmazie 2007; 62:392-5.
  5. Schilcher H. Phytotherapie in der Urologie. Hippokrates Yerlag Stuttgart 1992.
  6. Loew D. et al.: Phytopharmaka-Report: Rationale Therapie mit pflanziichen Arzneimitteln. Steinkopff, Darmstadt 1999,163.
  7. Schilcher H., Rau H.: Urologie 1988, 28:271.
  8. Grzesik-Gąsior J, Bień A, Pieczykolan A. Fitoterapia w infekcjach ginekologicznych jako naturalne wsparcie w procesie leczenia. Pielęgniarstwo XXI wieku 2018; 17(3):69-73.
  9. Hołderna-Kędzia E, Ostrowski-Meissner H, Kędzia B. Ocena aktywności antybiotycznej nowozelandzkiego miodu manuka metodą rozcieńczeń seryjnych w podłożu płynnym. Post Fitoter 2008; (2):70-5.
  10. Hołderna-Kędzia E, Kędzia B. Badania nad aktywnością antybiotyczną i działaniem przeciwutleniającym miodu. XLII Nauk Konf Pszczel, Puławy 2005; 144-6.

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl