Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Świece z wosku pszczelego

Dlaczego warto wybierać świece z wosku pszczelego?

W dawnych wiekach świece wykonywane były z wosku pszczelego lub zwierzęcego łoju. Świece z wosku pszczelego - droższe i bardziej ekskluzywne, były dostępne głównie dla możnych i bogatych. Po odkryciu parafiny i stearyny od XIX wieku zaczęto produkować świece z tych surowców na masową skalę. Niewiele osób wie, że te tworzywa sztuczne otrzymuje się w sposób syntetyczny z ropy naftowej. Spalanie ich wydziela wiele szkodliwych substancji uszkadzających układ oddechowy, krwionośny, nerwowy i rozrodczy oraz działających rakotwórczo. Te toksyczne substancje upośledzają procesy poznawcze i pamięć, będąc szczególnie niebezpiecznymi dla dzieci i kobiet w ciąży. Dlatego ważne jest aby zastępować świece wytwarzane na bazie tworzyw sztucznych, świecami z naturalnego wosku, które nie wydzielają tych niebezpiecznych substancji.

W zabieganym, pełnym zgiełku świecie potrzebujemy czasem chwili wytchnienia i wyciszenia. Tworzymy sobie przestrzenie relaksu i nastroju, często wykorzystując w tym celu świece.  Aby cieszyć się nie tylko miłą ale i zdrową atmosferą warto, by były to naturalne świece z wosku pszczelego. Wosk w takiej świecy ma niską temperaturę spalania co sprawia, że świeca pali się powoli, bezdymnie i czysto. Płomień daje ciepłe, kojące światło, a bardzo delikatny, naturalny aromat relaksuje, wycisza i koi zmysły.

Działanie świec z naturalnego wosku pszczelego

Świeczki z wosku pszczelego ze względu na zawartość naturalnych olejków eterycznych są zdrowsze i ekologiczne oraz nie emitują szkodliwych substancji. Świece z naturalnego wosku mają wręcz właściwości terapeutyczne w astmie, alergiach i chorobach dróg oddechowych, zapaleniu zatok i przewlekłym kaszlu. Świetnie oddziałują na układ oddechowy, krwionośny, nerwowy i immunologiczny.  Działają relaksująco i antystresowo. Do prozdrowotnych  działań świec z wosku pszczelego można dopisać jeszcze pomoc w łagodzeniu problemów ze snem. Świece z naturalnego wosku pszczelego oczyszczają, odświeżają powietrze i neutralizują przykre zapachy. Ujemnie jonizują powietrze co powoduje oczyszczanie go z kurzu, pleśni, bakterii i wirusów. Neutralizują również promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez monitory i ekrany, niekorzystnie jonizujące pomieszczenia.

Świece z naturalnego wosku pszczelego są ekonomiczne, ponieważ palą się dłużej niż świece z innych materiałów. Spalają się trzykrotnie dłużej niż świece parafinowe, a ponadto są biodegradowalne co w obecnych czasach jest nie do przecenienia. Jeśli więc masz do wyboru świece parafinowe, produkowane na skalę przemysłową i wydzielające przy spalaniu substancje szkodliwe i rakotwórcze oraz naturalne świece z wosku pszczelego, mające pozytywny wpływ na nasz organizm, to wybór jest oczywisty. Warto kupić nawet droższą ale zdrowszą, efektowniejszą, wykonaną systemem rękodzielnika świecę z wosku pszczelego, która ukoi zmysły i pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie naszego organizmu.

Świeczki z wosku pszczelego przybierają różne formy

Najprostszą formą świeczki z wosku pszczelego do samodzielnego wykonania jest świeca z węzy czyli arkusza wosku z wytłoczonym wzorem plastra miodu. Możemy wykroić z niego paski lub trójkąty, z których po ułożeniu knota zwijamy  proste w formie, ale jakże wdzięczne świece. Ze względu na łatwość ich wykonania, często wykorzystujemy tę formę na warsztatach i podczas pracy nawet z najmłodszymi dziećmi.

Innym rodzajem świec z naturalnego wosku są te odlewane z form. Najczęściej są to formy silikonowe. I tu różnorodność jest ogromna. Mamy świece począwszy od prostych walców różnej grubości i długości, gromnic, sopli, kończąc na figurkach zwierząt, choinek, aniołków i  wielkanocnych baranków. Kolejną formą świeczki z wosku pszczelego  są popularne tealighty. Mała, prosta, wdzięczna świeca wielorakiego zastosowania, którą mamy w  ofercie od niedawna, ale która podbiła serca naszych klientów. Pakowane są w formie pakietu i świetnie łączą się w zestaw prezentowy.

Jak powstają świece z naturalnego wosku?

Wosk pszczeli, podstawowy budulec w ulu,  jest wydzieliną gruczołów woskowych, znajdujących się na spodzie odwłoka pszczół robotnic. My pszczelarze, proces wytwarzania wosku nazywamy wypacaniem wosku pszczelego. Tylko między 10 a 18 dniem życia pszczoła robotnica wypaca wosk w kieszonkach woskowych. Następnie za pomocą specjalnej ostrogi, która znajduje się na nóżkach pszczoły, robotnica wyciągają cieniutkie płytki wosku i żuwaczkami formuje kulkę woskową, którą przyczepia do budowanego plastra.

Źródłem pozyskania wosku pszczelego są plastry pszczele. Plastry nie wykorzystane jeszcze przez pszczoły do wychowu nowych pokoleń ani do przechowania miodu i pierzgi nazywamy dziewiczymi. Takie świeże plastry zawierają ponad 90% czystego wosku pszczelego. Wosk dziewiczy stosowany jest w kosmetyce i lecznictwie. W miarę wykorzystywania plastra przez owady zwiększa się w nim zawartość propolisu oraz jedwabiu wytwarzanego przez larwy robotnic wychowujących się w plastrach. Zawarta w starszych plastrach procentowa zawartość wosku, spada nawet do 40-45%. Wosk wytopiony z takich plastrów przyjmuje ciemniejszą barwę: pomarańczowo-żółtą, brązową, lub brunatną, co związane jest ze zwiększającą się w plastrach ilością pierzgi, propolisu, żywic i barwników. Wosk taki świetnie nadaje się na świece z wosku pszczelego.

Skład naturalnego wosku pszczelego

W skład naturalnego wosku pszczelego wchodzą estry, nasycone kwasy tłuszczowe, naturalne węglowodory, alkohole  kwasów tłuszczowych, olejki eteryczne i biopierwiastki. Substancje te mają działanie chroniące przed drobnoustrojami, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dlatego wosk tak często wykorzystuje się do leczenia chorób skóry i błony śluzowej co oczywiste, ale także co mniej oczywiste - w przypadku chorób układu trawiennego, oddechowego i krążenia.

W jaki sposób pozyskujemy naturalny wosk pszczeli?

Surowiec do przetopu wosku zbiera w się wiosną i jesienią w czasie przeglądów uli. Poza plastrami zbiera się również odsklepiny (zatyczki komórek ścinane z plastra podczas miodobrania) a także wycięte mateczniki (komórki, w których wychowywały się młode królowe) i dziką zabudowę (plasterki budowane przez pszczoły w pozostawionych przez pszczelarza wolnych przestrzeniach w ulu). Tak pozyskany surowiec przetapia się w topiarkach np. słonecznych.  Po przetopieniu wosk zawiera wciąż mniej lub więcej zanieczyszczeń. Dlatego  kolejnym etapem jest jego oczyszczanie na drodze klarowania. Klarowanie jest procesem długiego utrzymania wosku w stanie płynnym w wodzie. Czysty wosk zastyga na powierzchni naczynia, a cięższe od niego zanieczyszczenia opadają i pozostają w wodzie na dnie naczynia. Stąd już niedaleka droga do powstania świeczki z wosku pszczelego.

Oczyszczony wosk przechowujemy w suchych i przewiewnych pomieszczeniach, najlepiej w temperaturze poniżej 10˚C, z dala od substancji wydzielających silną woń ponieważ wosk może absorbować obce zapachy. W takich warunkach wosk pszczeli możemy przechowywać od kilku do kilkunastu lat bez zmiany jego właściwości.

Wosk pszczeli ma zabarwienie od jasnożółtego, ciemnoszarego przez pomarańczowy, żółtozielony do brązowego. Kolor wosku zależy od pożytku miodowego, a więc rodzaju nektaru, który pszczoły spożywały podczas wypacania wosku. Barwa wosku jest również zależna od zawartości w przetapianych plastrach żywic, pyłku, pierzgi i propolisu. Dlatego świece z naturalnego wosku pszczelego mogą przybierać różne odcienie. Długotrwałe ogrzewania wosku w wysokiej temperaturze również mocno wpływa na ciemnienie wosku. Zapach wosku także zależy od pożytku miodowego i określany jest jako łagodny, przyjemny i miodowy. W prosty sposób odzwierciedla zapach panujący w ulu. Pamiętajmy jednak, że naturalne świece z wosku pszczelego nie pachną tak intensywnie jak aromatyzowane w sztuczny sposób świece z parafiny czy stearyny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl