Pasieka Morawskich

 

O nas


Swoją pasiekę założyłem mając czternaście lat. Moim mentorem był doświadczony pszczelarz, który wraz z żoną prowadził pasiekę liczącą w czasach swojej największej świetności przeszło 300 rodzin pszczelich. Pomagając mu w przeróżnych pracach pasiecznych zdobywałem wiedzę praktyczną, potrzebną do samodzielnego zajmowania się pszczołami. Mój nauczyciel nie szczędził mi rad, wskazówek jak i pomocy w kompletowaniu wyposażenia pasieki, zarówno przed jak i na początku mojego pszczelarzenia. Dzięki niemu, już od samego początku, moja mała pasieka była prowadzona zgodnie ze wszystkimi prawidłami sztuki.

Przygodę z pszczołami rozpocząłem od czterech uli. Świetna kondycja pszczół, które otrzymałem jesienią oraz bardzo dobre zbiory miodu pszczelego w roku następnym, spowodowały, że zwróciły się koszty zakupu pasieki. Tak obiecujące początki dodały mi entuzjazmu. Postanowiłem rozbudować pasiekę i już po dwóch latach zazimowałem trzydzieści pszczelich rodzin. Sytuacja ekonomiczna panująca wokół pszczelarstwa, jak również obowiązki związane początkowo ze szkołą, później ze studiami, nie pozwoliły na dalszą rozbudowę pasieki. Nie ma jednak tego złego, co by nie wyszło na dobre. Przy takiej liczbie rodzin byłem w stanie wszystkiego dokładnie doglądnąć tak, aby pasieka stała na najwyższym poziomie.

Od początku korzystam z uli wielokorpusowych opracowanych przez dr Wandę Ostrowską. Jest to nowoczesny system ula pozwalający optymalnie wykorzystać pracę pszczół i pszczelarza. Prowadzę gospodarkę wędrowną. Polega ona na tym, że przewożę pszczoły na następujące po sobie pożytki. Pozwala to z jednej strony uzyskać duże ilości miodu różnych odmian, a z drugiej strony stymuluje rozwój rodzin pszczelich. Od początku zajmowałem się hodowlą matek pszczelich na własne potrzeby. Początkowo robiłem to bardzo prymitywnymi metodami, stopniowo zdobywając doświadczenie, aby w końcu móc pochwalić się fachowymi umiejętnościami w tym zakresie. Zdobyte umiejętności przydały się w momencie, gdy rozpocząłem profesjonalną produkcję odkładów na zamówienie Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy.

Mimo posiadanego tytułu mistrza pszczelarskiego, wieloletniego doświadczenia w pracy z pszczołami i tego, że już sam zaczynam wprowadzać młodych adeptów w tajniki sztuki pszczelarskiej, wiem, ile jeszcze muszę się nauczyć. Pszczoły pokazują mi, jak przyroda potrafi być piękna, a zarazem tajemnicza i nieprzewidywalna. Te małe owady uczą mnie pokory oraz szacunku do otaczającego mnie świata – i za to jestem im wdzięczny.

 

Mateusz Morawski

nasza oferta

białe logo

Naturalne miody z polskiej pasieki

Kontakt

telefon
Mateusz: +48 600 726 776
Lidia: +48 602 670 506
punkt
Sprzedaż w Krakowie: ul. Jakuba Majora 3/16

Przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny
tel. 12 413-75-87

Znajdź nas na

  • facebook
  • twitter
Zamówienia, które mają być wysyłane pocztą prosimy składać drogą mailową. Prosimy podawać nr telefonu kontaktowego.