Miód - Pasieka Morawskich│Prawdziwy Miód z Własnej Pasieki
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 350 zł
Darmowa dostawa (Poczta Polska Kurier 48) już od 199,00 zł.

Miody naturalne

Gdzie kupić najwyższej jakości, zdrowe miody naturalne?

Najlepiej bezpośrednio od zaufanego pszczelarza, który posiada odpowiednią wiedzę i prowadzi swoją pasiekę zgodnie z dobrą praktyką pszczelarską. Dlatego zapraszam Cię do naszej rodzinnej Pasieki Morawskich. Jesteśmy autorami „Wielkiej encyklopedii pszczelarstwa” oraz „Poradnika pszczelarza” i kładziemy duży nacisk na stałe pogłębianie swojej wiedzy. Dbamy o to, aby nasze pszczele rodziny miały dostęp do pożytków zlokalizowanych w czystych rejonach, dlatego w dużej mierze korzystamy z terenów leśnych. Już dawno udowodniono, że zdrowie i dobra kondycja pszczół jest proporcjonalna do wiedzy pszczelarza. Wierzymy, że tylko zdrowe pszczoły odwdzięczają się miodem naturalnym o najwyższej jakości. Z tego powodu w naszej pracy szanujemy pszczoły, doceniamy naturę i żyjemy zgodnie z jej rytmem. Dlatego każdy słoik miodu z naszej rodzinnej pasieki posiada bezcenne właściwości zdrowotne i wyjątkowe walory smakowe.

Dlaczego warto wybierać miody naturalne z pasieki?

Naturalny miód pszczeli powstaje z nektaru kwiatów lub ze spadzi, które pszczoły przynoszą do ula, wzbogacają w swoje enzymy i zamieniają w zdrowy miód.

Poszczególne rodzaje miodów charakteryzują się odmiennymi właściwościami zdrowotnymi, ponieważ pochodzą z różnych roślin. Dlatego np. miód lipowy polecany jest szczególnie w walce z przeziębieniem, miód akacjowy przy problemach żołądkowych, a miód nawłociowy w walce z kamicą nerkową i przerostem gruczołu prostaty.

Nasze naturalne miody korzystnie wpływają na zdrowie, ponieważ zawierają wiele cennych składników, między innymi: witaminy, mikroelementy, pierwiastki śladowe, kwasy organiczne, aminokwasy, olejki eteryczne z nektaru, karoteny, a także wiele enzymów pszczelich i przeciwutleniaczy, które działają przeciwnowotworowo. Codzienne spożywanie nawet niewielkich ilości naturalnego miodu wzmacnia organizm, podnosi odporność, działa detoksykująco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także przyspiesza gojenie ran.

Miody naturalne z pasieki od wieków stosowane są w leczeniu różnych chorób m.in. w leczeniu astmy, nieżytu górnych dróg oddechowych, zapalenia wątroby, chorób oczu i anemii. Miód poprawia również pracę przewodu pokarmowego oraz stosowany jest w wielu innych schorzeń.

Czym jest krystalizacja miodu?

Wyobraź sobie świeży, pachnący chleb, pyszne masło i sporą ilość aromatycznego, płynnego miodu naturalnego. Ja również na samą myśl robię się głodna. Rozmawiając z naszymi klientami, zdecydowana większość osób preferuje miody płynne. Trzeba jednak pamiętać, że każdy miód naturalny z pasieki musi się skrystalizować. Krystalizacja jest najważniejszym świadectwem jakości miodu. W zależności od odmiany miodu i temperatury przechowywania, miody krystalizują w różnym tempie. Miód rzepakowy krystalizuje do 2 tygodni od odebrania go z ula, natomiast miód akacjowy może być płynny nawet przez rok, jeśli jest przechowywany w temperaturze pokojowej. Pozostała większość miodów krystalizuje po około 3-6 miesiącach od odebrania z ula. Miody podczas krystalizacji zmieniają nie tylko swoją konsystencję, ale także barwę. Miody skrystalizowane stają się jaśniejsze, np. miód rzepakowy w płynnej postaci ma barwę słomkowożółtą, a po skrystalizowaniu staje się biały. Miód gryczany w postaci płynnej jest bardzo ciemny, prawie czarny, a po skrystalizowaniu przybiera barwę brunatną z purpurowym odcieniem. Należy pamiętać, że krystalizacja miodu nie zmienia jego właściwości odżywczo-leczniczych.

Jak przechowywać miód?

Miód to produkt biologicznie aktywny i dłużej zachowuje swoje właściwości prozdrowotne, jeśli jest przechowywany w niskiej temperaturze i w ciemności. Dlatego jeśli masz większą ilość miodu tradycyjnego, do przechowywania świetnie nada się chłodna spiżarnia. Im niższa temperatura, tym szybciej zachodzi krystalizacja miodu tradycyjnego, która jest naturalnym procesem. W temperaturze poniżej 18˚C wolniej dezaktywują się enzymy pszczele, które mają silne działanie bakteriobójcze i prozdrowotne. Duża część enzymów pszczelich jest wrażliwa na światło UV, dlatego jeśli masz zapas miodu, przechowuj go w ciemnym miejscu. Natomiast naturalny miód, który używasz na bieżąco, przechowuj w ciemnej szafce, która nie jest zlokalizowana obok źródeł ciepła, takich jak zmywarka czy piekarnik.

Pamiętaj również, że naturalny miód z pasieki jest silnie higroskopijny, czyli może absorbować wilgoć wraz z zapachami z powietrza. Dlatego pamiętaj, aby szczelnie zakręcać słoiki z miodem, szczególnie jeśli masz zamiar długo go przechowywać.

Jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio miodu przed wilgocią, mogą rozwinąć się w nim drożdże – podobne do tych, które używamy do pieczenia. Drożdże naturalnie występują w środowisku ula, ale nie są w stanie rozwinąć się w dojrzałym, naturalnym miodzie. Jeśli jednak zwiększy się ilość wody w miodzie, drożdże mogą spowodować fermentację miodu.

Jak spożywać naturalne miody?

Miody tradycyjne najlepiej spożywać regularnie, ponieważ tylko w taki sposób można osiągnąć zamierzone efekty.

Miód można dodawać do letniej kawy – moim zdaniem w kawie najlepiej sprawdza się miód akacjowy, który ma łagodny smak i delikatny aromat kwiatów akacji. Płynny miód naturalny świetne się sprawdzi na kanapce z białym serem i owocami, a skrystalizowane miody lub miody kremowane z dodatkiem owoców są idealne na ciepłe tosty.

Dobrą praktyką jest rozpuszczanie łyżeczki miodu w szklance letniej wody i pozostawienie roztworu na co najmniej 6 godzin. Według różnych autorów działanie przeciwdrobnoustrojowe miodu wzrasta wtedy od 100 do 220 razy! Do takiego roztworu można dodać łyżkę soku z cytryny lub naturalnego octu jabłkowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl